Search
Generic filters
Exact matches only
Filter by Custom Post Type
Search
Generic filters
Exact matches only
Filter by Custom Post Type
174 zobrazení
0 komentárov

Dobrý deň.

chcela by som sa opýtať ohľadne Vitexu. Chcem ho užívať kvôli hroznej PMS a menštruácie. No otehotnieť naozaj nechcem, nikdy. Čítala som, že je to aj na podporu tehotenstva, tak sa obávam či to nejak nezvýši šancu.. ešte doplním, že mám endometriozu a neužívam HAK.. no potrebujem zmierniť tieto stavy, už ma unavujú kŕče aj pred MS a hlavne tie opuchy, zavodnenia, bolesti.. už to nedávam..

dakujem

zmenila status na verejný

Dobrý deň,

na zvládanie PMS a problémovej menštruácie sú vhodné aj prípravky ako napr.:

  • pupalka
  • čaj rebríček, alchemilka
  • od kŕčov: napr. no-spa, buscopan, panadol femina
  • ženské kvapky Grešík (žihľava, alchemilka, nechtik, rumanček, nátržník husí, ľubovník, pamajorán, rebríček, hluchavka biela)
  • horčík – dokáže tiež pomôcť pri kŕčoch
  • niektoré  minerály (napr. vápnik), vitamíny skup. B, stopové prvky
  • vitex agnus castus (vitex jahňací) – okrem zmiernenia príznakov PMS (bolesť hlavy, citlivosť prsníkov, nervozity, podráždenia), reguluje bolestivú menštruáciu a ťažkosti v klimaktériu

Primárne sa rastlina používa pri menštruačných a hormonálnych problémoch, neplodnosti, klimakterických ťažkostiach, ovplyvňuje však aj pokožku, akné, mentálne zdravie, psychickú pohodu, taktiež pomáha pri nachladnutí a poruchách trávenia, no pôsobí tiež proti baktériam a hubám.

Hoci bobule neobsahujú žiadne hormóny alebo látky hormónom podobné, povzbudzujú hypofýzu k tvorbe ženského hormónu progesterónu. V tele teda pôsobí podobne ako niektoré ženské hormóny, čiže zvyšuje hladinu progesterónu a znižuje hladinu prolaktínu, hormónu, ktorý predovšetkým reguluje tvorbu mlieka v prsných žľazách. Vitex jahňací obnovuje hormonálnu rovnováhu, a tým mierni ťažkosti spojené aj s predmenštruačným syndrómom, ako je podráždenosť, pocit nadúvania, depresia, a tiež zmierňuje bolesti a citlivosť prsníkov.

Keďže Vitex jahňací pôsobí u žien na zníženie prolaktínu a testosterónu, má vplyv aj na zlepšenie ovulácie, podporuje tvorbu žltého telieska pomocou vplyvu na hormonálnu hladinu, a tým rieši problémy s neplodnosťou. Ak chcete podporiť šancu na otehotnenie, je dobré užívať Vitex jahňací v druhej polovici cyklu, čiže od začiatku ovulácie až po menštruáciu – ak nie – tak iba prvá polovica cyklu od menštruácie po ovuláciu. Tiež pomáha donosiť dieťatko, takže ho mnohé ženy užívajú ako prevenciu proti spontánnemu potratu.

Užívanie tejto rastliny takisto pomáha ženám zmierniť príznaky menopauzy ako sú návaly tepla, zvýšené potenie, bolesti hlavy, napätie v prsníkoch s bolesťou, kŕče v oblasti vaječníkov, nafúknuté brucho, úzkosť, depresie či nepravidelný menštruačný cyklus.

V súvislosti s Vitexom a jeho účinkami treba spomenúť aj jeho pozitívny vplyv na negatívne javy súvisiace s mentálnym zdravím. Boli dokonca potvrdené aj štúdie, ktoré dokazujú jeho vplyv na zmiernenie úzkosti či depresie. Takisto pomáha aj zmierniť podráždenosť, ba dokonca pôsobí proti migrénam a častým zmenám nálad, čo sú typické prejavy súvisiace s hormonálnou nerovnováhou.

Okrem účinkov zameraných na ženy a ich hormóny, má Vitex jahňací vplyv aj na ďalšie problémy. Vďaka látkam zameraných protizápalovo pomáha napríklad aj pri prechladnutí, problémoch súvisiacich s baktériami alebo hubami, priaznivo pôsobí na výskyt akné, nafúknuté bruško, a pomáha tiež pri problémoch so žilami, takže rieši aj problém studených končatín.

Prajem pekný deň.

odpovedala na otázku

U NÁS UŠETRÍTE

Každé dva mesiace pre vás pripravujeme akciový leták.

033 - InsuranceCreated with Sketch.

POMÁHAME VÁM

Poskytujeme zľavy z doplatkov na receptové lieky až do výšky 50%.

ODBORNE PORADÍME

Spoľahnite sa na našich farmaceutov, ktorí sú vám pripravení pomôcť.

VAŠE ZDRAVIE A SPOKOJNOSŤ

Toto sú naše priority.

Bočný panel Prejdite na začiatok