Ako dlho trvá chrípka?

Chrípka je vysoko infekčné vírusové ochorenie, ktoré sa prenáša kvapôčkami – teda kašľom, kýchaním alebo slinami pri rozprávaní. S chrípkou sa najčastejšie stretávame počas jesenného a zimného obdobia. To však neznamená, že vás nemôže postihnúť kedykoľvek počas roka. Aj keď sa dnes už jedná o bežný zdravotný problém, dokáže poriadne potrápiť a vysiliť náš organizmus. Je preto potrebné včas podať odporúčanú liečbu a chorobu poriadne vyležať.

Ako dlho môže trvať chrípka?

Dĺžka liečby chrípky záleží od viacerých faktorov – najmä od veku, funkcie imunity a pridružených ochorení pacienta. Ako dlho trvá chrípka? Tie najťažšie príznaky zväčša odznejú po 5 – 7 dňoch od začatia liečby. Deti, starší ľudia alebo pacienti s oslabenou imunitou môžu pociťovať vážne príznaky aj 10 dní. Menej závažné príznaky, ako sú únava, bolesť kĺbov, nádcha či pokašliavanie sa však s vami môžu ťahať ešte ďalších 7 – 14 dní.

Príznaky chrípky sú častokrát zamieňané za prechladnutie. Hlavný rozdiel tkvie v tom, že prechladnutie sa na rozdiel od chrípky vyvíja pomalšie, jeho nástup nie je taký náhly a príznaky nemajú takú intenzitu. Naopak chrípka naplno udrie z večera do rána alebo z rána do večera. Líhate si spať zdravý a ráno sa zobúdzate s horúčkou, zimnicou a veľkou únavou.

Medzi symptómy, ktoré poukazujú na chrípku, najčastejšie patrí:

  • zimnica, horúčka,
  • bolesť svalov a kĺbov,
  • bolesť hlavy,
  • bolesť hrdla,
  • suchý a dráždivý kašeľ,
  • upchatý nos,
  • malátnosť, slabosť, únava,
  • u malých detí sa môže objaviť aj zvracanie, veľký nepokoj a plač.

Aká je inkubačná doba chrípky?

Inkubačná doba predstavuje čas medzi infikovaním sa vírusom a výskytom prvých príznakov ochorenia. Chrípka je vysoko nákazlivé ochorenie. Poukazuje na to aj jej inkubačná doba, ktorá zvyčajne trvá v rozmedzí niekoľkých hodín až 4 dní.

V prípade, že horúčka trvá viac ako 3 dni alebo sa stav po niekoľkých dňoch od objavenia príznakov vôbec nezlepšuje, je potrebné navštíviť lekára.

Čo môže pomôcť pri liečbe chrípky?

Liečba chrípky spočíva v tlmení jej nepríjemných príznakov. Pri bolesti hlavy, hrdla alebo svalov sa používajú voľnopredajné analgetiká. Na zníženie horúčky siahnite po voľnopredajných antipyretikách. Ak vás trápi suchý kašeľ, pomôcť môžu lieky patriace do skupiny nazývanej antitusiká, ktoré tlmia dráždivý kašľací reflex. Na uvoľnenie upchatého nosa zase pomôžu kvapky alebo spreje do nosa, ktoré pôsobia na zmiernenie opuchu nosovej sliznice.

Späť na zoznam