Vlhký kašeľ sa nazýva aj produktívny kašeľ. Spája sa s produkciou a následným vykašliavaním nahromadených hlienov. Najčastejšie sa vyskytuje pri respiračných ochoreniach a ochoreniach dýchacej sústavy. Na liečbu vlhkého kašľa sú dostupné voľnopredajné lieky vo viacerých formách, pomôcť ale môžu aj bylinky a režimové opatrenia. Čo všetko potrebujete k liečbe vlhkého kašľa vedieť?
Vlhký kašeľ rozpoznáte ihneď. Aké sú jeho prejavy?
Pre vlhký kašeľ je charakteristické, že sa pri ňom vo veľkom množstve tvorí hlien a následne dochádza k núteniu na jeho vykašliavanie. Kašeľ a aj hlieny sú v podstate obranné mechanizmy nášho organizmu, vďaka ktorým sa organizmus snaží zbaviť škodlivých látok. Vďaka vlhkému kašľu dochádza k odstraňovaniu hlienov, v ktorých sa nachádzajú choroboplodné zárodky – hlieny ich totiž zachytávajú.
Ich vykašliavanie je teda prospešný jav a je potrebné ho podporovať, pretože ak by sa ďalej hromadili, mohlo by dochádzať k ďalšiemu množeniu baktérií alebo vírusov. Kvôli nahromadenému hlienu sa však často objavujú aj problémy s dýchaním. Okrem toho býva tento kašeľ vysiľujúci a namáhavý, nakoľko neustále kašľanie či problém s vykašľaním dokáže organizmus poriadne unaviť.
Pri akých ochoreniach sa môže objaviť vlhký kašeľ?
Vlhký kašeľ sa najčastejšie objavuje pri ochoreniach spôsobenými vírusmi alebo baktériami, ako je napríklad chrípka, prechladnutie, zápal nosohltanu, zápal prinosových dutín, zápal priedušiek, zápal pľúc, respiračné ochorenia alebo ochorenia dýchacej sústavy. Tento typ kašľa väčšinou vzniká zo suchého kašľa, ktorý sa často objavuje na začiatku ochorenia.
Objaviť sa ale môže aj pri iných a vážnejších zdravotných problémoch, a to napríklad pri astme, cystickej fibróze, onkologických ochoreniach dýchacích ciest alebo pľúc či tuberkulóze.
Liečba vlhkého kašľa
Na odstránenie príznakov vlhkého kašľa je potrebné užívať lieky, ktoré uvoľňujú hlien a uľahčujú jeho vykašliavanie. Nazývajú sa expektoranciá a delia sa na mukolytiká a sekretomotoriká:
- úlohou mukolytík je znižovať tuhosť hlienu,
- úlohou sekretomotorík je zvyšovať aktivitu priedušiek a uľahčovať vykašliavanie hlienu.
Obidva typy liekov si môžete zaobstarať vo forme sirupov, šumivých tabliet, kvapiek, tabliet alebo aj pastiliek.
Odporúčané sú tiež prípravky s obsahom účinnej látky acetylcysteín, prípadne guajfenezín. Na liečbu taktiež môžete použiť aj vhodné homeopatiká.
Pri užívaní liekov na vlhký kašeľ neprekračujte dennú odporúčanú dávku. V žiadnom prípade neužívajte pri vlhkom kašli lieky na liečbu suchého kašľa a jeho tlmenie. Ak sa váš stav po približne týždni v pokoji a po užívaní voľnopredajných liekov nezlepšuje, bude potrebné navštíviť lekára.
Lieky na vlhký kašeľ pre deti
Vlhký kašeľ je zdravotným problémom vyskytujúcim sa nielen u dospelých, ale aj u detí v rôznom veku. Aj v tomto prípade dochádza k hromadeniu hlienov a aj k problémom s ich vykašliavaním.
Na liečbu vlhkého kašľa u detí sa, rovnako ako u dospelých, používajú expektoranciá – je ale potrebné zvoliť taký prípravok, ktorý je určený špeciálne pre deti. Používanie liekov pre dospelých nie je u detí vhodné z dôvodu, že tieto lieky obsahujú vyššie množstvá účinných látok, ktoré by deťom mohli uškodiť. Pri podávaní lieku na vlhký kašeľ deťom sa vždy riaďte vekom dieťaťa a aj odporúčaným dávkovaním.
Najvhodnejšou formou lieku pre deti bude zrejme sirup, a to najmä z toho dôvodu, že sa jednoducho prehĺta a môže mať sladkú príchuť. Ak je to vzhľadom na vek dieťaťa vhodné, môžete siahnuť aj po iných formách lieku na podporu vykašliavania.
Ako môžete podporiť vykašliavanie?
Okrem užívania vhodných liekov môže pri vlhkom kašli pomôcť aj zvýšený príjem tekutín. Vhodnou voľbou je pitie bylinkových čajov. Odporúča sa tiež zvlhčovanie vzduchu alebo inhalácia – pomôcť by mohli bylinky ako skorocel, materina dúška, pľúcnik lekársky, tymian, aníz, šalvia či fenikel.
Ak chcete lieky doplniť aj o prírodnú medicínu, urobte si doma napríklad medovo-citrónovú zmes, šťavu z cibule s medom alebo zázvorový čaj s kurkumou a škoricou. Dôležité je tiež, aby ste boli v pokojovom režime, zvýšili príjem potrebných vitamínov – napríklad vitamínu C, a vyhýbali sa priestorom, ktoré môžu dráždiť sliznice.