Cíťte sa zdravo a energicky vďaka pár jednoduchým radám
Na jar je všetko akési živšie, veselšie a energickejšie. Príroda sa prebúdza, hýri farbami, a tak sa aj nám žiada načerpať novú energiu a cítiť sa lepšie. Po studenej zime, plnej pochmúrneho počasia, sedavých koníčkov a ťažkých jedál, je práve jar ideálnym časom na vnútornú očistu organizmu. Zvažujete detoxikáciu aj vy? Poďte sa s nami pozrieť ako na to aj bez hladovania a zistite, čomu by ste sa naopak mali vyhnúť.
Čo je to detox?
Detox znamená prečistenie organizmu od toxínov – odpadových látok. Účelom detoxu je teda akási vnútorná očista tela a orgánov. Výsledkom detoxu by malo byť to, že sa budeme cítiť lepšie, zdravšie a vitálnejšie.
Na začiatok pre vás máme dobrú správu: detoxikácia v našom tele prebieha neustále. Toxíny sa z organizmu vylučujú prirodzene, a to vďaka pečeni (hlavný metabolický orgán), obličkám (slúžia na filtráciu krvi), ale aj črevám, pľúcam či koži. Všetky tieto orgány musia fungovať správne, aby toxíny z tela vedeli bez problémov vyplaviť.
Ideálnym stavom by bolo, keby sa do organizmu dostávalo toxínov čo najmenej. Moderný životný štýl však spôsobuje presný opak a telu nič neuľahčuje. Nezdravá strava, stres, neprimeraná záťaž, fajčenie či alkohol – to všetko spôsobuje, že v organizme môže byť toxínov nadmieru a nemusia sa z tela odvádzať dostatočne rýchlo. V takomto prípade je vhodné telu dopomôcť cielenou detoxikačnou kúrou.
Čo sú toxíny?
Toxíny sú škodliviny, ktoré majú na fungovanie nášho zdravia negatívny dopad. Ich efekt nemusí byť okamžitý, a tak si ho nemusíte všimnúť ihneď. Spôsobovať ale môžu rýchlejšie starnutie buniek, zhoršenú odolnosť voči chorobám či naopak zvýšenú náchylnosť na vznik niektorých ochorení. Do tela sa môžu dostať rôzne – v potravinách, kozmetike aj znečistenom ovzduší. Medzi toxíny zaraďujeme pesticídy, plesne, cukry, zvýrazňovače chuti, farbivá, mikroplasty, ftaláty, bisfenol a ďalšie.
Kedy je vhodné detoxikovať?
Príznaky, ktoré vám môžu naznačiť, že je správne dať si detox, sú napr.: nadmerná únava, výkyvy nálad, podráždenosť, problémy so spánkom, plynatosť, problémy s trávením, akné, zlá pleť, vyrážky, zlá životospráva. Dôležité je tiež uvedomiť si, od ktorých látok sa chcete detoxikovať. Zväčša je to črevo a pečeň, ktoré chceme prečistiť od nezdravej stravy a jej následkov. No a práve takejto detoxikácii sa budeme venovať aj v nasledujúcich riadkoch.
Ako na detox?
Stavte na racionalitu a pestrosť. Detox nie je striktný pôst ani drastická diéta. Stačí niečo obmedziť, niečo iné pridať a podporiť činnosť orgánov zodpovedných za detoxikáciu. Základom detoxikácie organizmu sú:
- Zdravá strava
Pri strave nie je dôležitá len jej chuť. Zo zdravotného hľadiska je to skôr jej výživová hodnota a zloženie. Strava pri detoxe by mala byť postavená najmä na príjme čerstvého ovocia a zeleniny, z ktorých získate potrebné vitamíny, minerály, vlákninu, antioxidanty a ďalšie látky.
Isté zdroje hovoria, že ideálny príjem zeleniny a ovocia (celoročne) je 5 porcií denne, pričom jedna porcia má mať približne 80 g. Skúste si spomenúť, kedy naposledy ste za deň zjedli 400 g ovocia a zeleniny? Bolo to dávno? V tom prípade by vaším prvým krokom v detoxe malo byť zvýšenie príjmu rastlinnej zložky potravy.
Strava by mala byť výživná, ale zároveň ľahká. Rastlinnú zložku obohaťte o celozrnné potraviny, kvalitné mäso, jogurty, oriešky, semiačka či probiotické potraviny.
Počas detoxu by ste sa mali jednoznačne vyhnúť:
- všetkým priemyselne spracovaným potravinám, ako sú polotovary, cukrovinky, instantné jedlá, mrazené a predsmažené potraviny, dopekané pečivo a podobne;
- vyprážaným a ťažkým jedlám;
- alkoholu;
- sladkostiam – obmedzte príjem potravín s bielym cukrom, predovšetkým sladené nápoje, biele pečivo, sladkosti a podobne (nadmerný obsah cukru v strave môže spôsobiť zápaly);
- fajčeniu.
- Pitný režim
O vode sa často hovorí ako o malom zázraku, a to aj v súvislosti so správnym fungovaním organizmu. Dostatočný pitný režim hydratuje pokožku, upravuje pH močových ciest, stimuluje trávenie a v neposlednom rade pomáha odplavovať toxíny z tela. Voda je teda tým najjednoduchším spôsobom, ako svoj organizmus podporiť v detoxikácii.
Ideálna je samozrejme čistá voda. V našich končinách má čistá voda z kohútika naozaj vysokú kvalitu, a preto je úplne zbytočné kupovať vodu balenú. Pokiaľ si chcete pitný režim spestriť, vyskúšajte rôzne bylinkové, zelené alebo detoxikačné čaje, napríklad s obsahom žihľavy, mäty, púpavy, kotvičníka či zázvoru. Do jedálnička môžete zaradiť aj minerálky a pohár ovocno-zeleninovej šťavy. Všetky nápoje by však mali byť „čisté“, teda bez pridaného cukru a sladidiel.
- Dostatok spánku a oddychu
Ak si myslíte, že naše fyzické a psychické zdravie sa navzájom neovplyvňuje, mýlite sa. Úzko spolu súvisia, a preto ak si nedoprajete dostatok oddychu a neposnažíte sa z dlhodobého hľadiska odstrániť stres, detox nemusí byť účinný.
- Doplnky a bylinky na podporu funkcie pečene
Pomôcť si môžete aj rôznymi ďalšími látkami a bylinkami vo forme doplnkov, ktoré pomáhajú k očiste pečene a čriev, podporujú detoxikáciu alebo zabraňujú prekysleniu organizmu.
Ako si detoxom neuškodiť?
Nepodstupujte hladovku ani nevynechávajte stravu na 24 hodín a viac. Hladovanie nie je detox. Nekonzumujte len jednostranne zameranú stravu. Zabudnite na zelerové, špenátové, mrkvové, ananásové či iné neoverené očisty. Niekoľkodňové jedenie a pitie štiav z jedného druhu zeleniny vám nielenže nepomôže, ale ani sa po ňom nemusíte cítiť dobre. Vyhnite sa preháňadlám a črevným sprchám. Črevá síce prečistia, no nie tak, ako by ste chceli. Nebuďte v strese. Detox by mal byť o opaku – o pozitívnom nastavení mysle a vašej chuti prečistiť a zregenerovať organizmus. Detox nie je nutnosť ani povinnosť, a ak vám bude prinášať stres, nemusí fungovať.
Aké pozitívne dopady na vás môže mať detox?
- Zvýšenie energie
Organizmus už nebude zaťažený nezdravou stravou a pomalým trávením. Dostane poriadnu porciu vitamínov, minerálov a iných látok, ktoré ho naštartujú a poskytnú mu potrebnú energiu a vitalitu. Veľkú úlohu jednoznačne hrá aj dostatočná hydratácia.
- Krajšia pleť, pokožka a vlasy
Všetky toxíny sa môžu istým spôsobiť prejaviť aj na pokožke a vlasoch. Zväčša spôsobujú vyrážky a akné, mdlú a mastnú pleť či vypadávanie vlasov. Všetky tieto problémy môžu mierne ustúpiť.
- Lepšia nálada
Poriadny spánok, zdravá strava a načerpaná energia rozhodne zlepšia vašu celkovú náladu. Cieľom detoxikácie je aj zníženie stresu, a ak sa to podarí, na vašej spokojnosti sa to jednoznačne odrazí.
- Dobrý pocit zo seba samého
Detox by vás nemal v ničom obmedzovať, práve naopak – mali by ste sa po ňom cítiť omnoho lepšie. Začnete žiť zdravšie, možno niečo zhodíte, ale predovšetkým načerpáte novú energiu a vitalitu. Zlepšiť by sa malo aj trávenie.
- Vyššia obranyschopnosť organizmu
Úlohou imunitného systému je práve obrana voči vírusom, baktériám a iným látkam, ktoré by mohli nepriaznivo ovplyvniť zdravie. Čím menej škodlivých látok v organizme bude, tým bude obranyschopnosť organizmu lepšia.
Nech je detox vašou novou rutinou
Zdá sa vám, že potrebujete drastickejšiu metódu? Zdravá a vyvážená strava, dostatok spánku, správny pitný režim a obmedzenie konzumácie polotovarov či spracovaných potravín je však skutočne to, čo organizmus potrebuje najviac. Detox by mal byť racionálny, vyvážený a mali by ste sa po ňom cítiť lepšie.