Býva vám zle v aute? Ak áno, patríte k mnohým ľuďom, ktorí trpia na kinetózu. Znie to možno desivo, ale nemusíte sa báť – nejde o žiadnu závažnú diagnózu. Kinetóza je odborný názov pre nevoľnosť pri cestovaní. Postihuje deti, dospelých i seniorov a môže vznikať v rôznych dopravných prostriedkoch. Nemusí sa objaviť len vtedy, keď cestujete autom. Kinetóza je bežná tiež pri cestovaní autobusom, lietadlom a u niekoho dokonca loďou (takzvaná morská choroba).
Prečo vlastne táto záhadná nevoľnosť vzniká a s čím súvisí? Čítajte ďalej a my vám okrem toho prezradíme aj to, ako s kinetózou zabojujete a užijete si letné cestovanie bez nepríjemnej nevoľnosti.
V angličtine sa kinetóze hovorí „motion sickness“, čo v doslovnom preklade znamená nevoľnosť z pohybu. U nás sa používa slovné spojenie nevoľnosť pri cestovaní – nakoľko práve počas neho sa objavuje najčastejšie. Prečo ale vzniká?
Kinetóza nie je choroba. Ide o stav vznikajúci vtedy, keď vaše oči, vnútorné ucho a telo vysielajú mätúce signály do mozgu. Čo tým myslíme? Ukážme si to na príklade: Veziete sa v aute. Vaše telo sa síce nehýbe, no oči pohyb zaznamenávajú. Predmety vo vašom okolí sa totiž hýbu, prichádzajú a miznú z vášho zorného poľa. To je pre mozog jasný signál toho, že ste v pohybe. Na druhej strane však rovnovážny orgán v strednom uchu a nervové zakončenia v tele vysielajú mozgu úplne iný signál – „len si tu v kľude sedím“. Následne môže mať mozog problém tieto signály spracovať, správne vyhodnotiť a jednoducho povedané, zostane zmätený. To sa potom prejaví pocitom nevoľnosti, zvracaním, bolesťou hlavy, studeným potom a inými príznakmi.
Aké má kinetóza najčastejšie príznaky?
- Závraty
- Únava
- Bolesť hlavy
- Pocit podráždenosti
- Nevoľnosť, vracanie
- Zrýchlené dýchanie
- Zvýšené slinenie
- Studený pot
Koho postihuje nevoľnosť z cestovania najviac?
Kinetóza sa môže prejaviť v podstate takmer u každého človeka. Najviac postihuje deti, a to zhruba vo veku od 2 do 12 rokov.
Osem tipov ako predísť kinetóze
- Vyberte si miesto, kde budete sedieť. Vo všeobecnosti sa odporúča zvoliť miesto, kde to najmenej „hádže“ – čiže čo najbližšie k ťažisku dopravného prostriedku. V autobuse a aute sa vám bude najlepšie sedieť čo najviac vpredu, na lodi v strednej časti a čo najnižšie, no a v lietadle zas medzi krídlami.
- Snažte sa sedieť v smere jazdy.
- Pred cestou nejedzte ťažké a mastné jedlá. Niektorí ľudia sa boja, že im bude počas cestovania zle, a preto pred cestou vôbec nič nezjedia. To však nevyhnutne nemusí pomôcť. Zvyčajne sa odporúča jesť pred cestou niečo ľahké. Niektorým dokonca pomáha aj to, keď počas cesty „zobkajú“ niečo malé, napríklad sušienky, nejaké ovocie alebo cmúľajú cukríky.
- Vezmite si so sebou tekutiny. Najlepšia je studená voda, no vhodné sú tiež vlažné nesladené čaje – napríklad mätový či zázvorový. Tie totiž pomáhajú upokojiť rozbúrený žalúdok. Pite vždy len po troške a postupne, nie veľa naraz, aby ste žalúdok nezaťažili.
- Pokiaľ je to možné, vetrajte, otvorte okno, alebo si urobte prestávku, aby ste sa vydýchali a trošku sa ponaťahovali. Čerstvý vzduch je vo väčšine prípadov veľmi nápomocný.
- Počas cestovania sa pozerajte dopredu na horizont a vyhnite sa pozeraniu z bočného okna na rýchlo sa hýbajúce predmety.
- Vyskúšajte vedomé dýchanie. Dýchanie je činnosť, ktorú robíme automaticky a podvedome. Vedomé dýchanie znamená sústrediť sa na nádych i výdych – uvedomovať si, či dýchate do bránice, či sa nadychujete plytko alebo zhlboka. Môžete nájsť viacero metód vedomého dýchania – napríklad hlboký nádych po dobu 4 sekundy a výdych 8 sekúnd.
- Užite liek na nevoľnosť pri cestovaní.
Čo počas cestovania nerobiť, ak sa chcete vyhnúť nevoľnosti?
- Neseďte proti smeru jazdy.
- Nepozerajte sa mimo smeru jazdy (napríklad z bočného okienka).
- Necestujte úplne na lačno alebo príliš najedený. Pred cestou sa vyhnite konzumácii ťažkých jedál.
- Počas jazdy nečítajte, nepozerajte do mobilu.
- Nenoste obtiahnuté tesné oblečenie, ktoré by vás mohlo tlačiť.
- Vyvarujte sa tiež fajčeniu a pitiu počas cestovania.
Niekedy nevoľnosť z cestovania spustia aj rôzne pachy – napríklad benzín, vône do auta, ale tiež veľké teplo či dokonca zima.
Lieky na kinetózu
Ak patríte k tým, ktorých kinetóza potrápi pri každej jazde autom, výlete či cestovaní na dovolenku, určite by ste mali mať po ruke vhodný liek. Možno ste už počuli o lieku s názvom Kinedryl. Účinná látka v Kinedryle sa nazýva moxastin a pomáha zmierňovať prejavy kinetózy. Je vhodný už pre deti od dvoch rokov, zvykne spôsobovať ospalosť, takže vaša ratolesť zrejme väčšinu cesty prespí.
Okrem toho sú dostupné aj ďalšie lieky na kinetózu. V niektorých nájdete účinnú látku dimenhydrinát, iné sú vyrobené na báze prírodných zložiek a dostupné sú tiež homeopatické lieky. Pri nevoľnosti z cestovania vám môžu pomôcť aj zázvorové lízanky alebo cukríky, bylinné spreje a podobne.
Produkty proti cestovnej nevoľnosti žiadajte vo svojej PLUS lekárni.