Čo to je pedikulóza?
Pedikulóza (zavšivenie) je dermatóza spôsobená ľudskými všami. Pôvodcom je detská voš, ktorá sa môže vyskytnúť u všetkých vekových kategórií, ale prevláda hlavne u detí, ktoré navštevujú predškolské alebo školské zariadenia.
Voš detská
Voš detská je cudzopasný organizmus, ktorý sa živí ľudskou krvou vo vlasovej časti hlavy. Samička vši kladie vo vlasoch vajíčka, hnidy, ktoré na vlasy prilepuje. Jedna samička za svoj život nakladie v priemere 140 hníd. Z hníd sa liahnu larvy v závislosti od teploty okolia. Na to, aby sa z hnidy vyvinula dospelá voš, treba v priemere 20 dní. Vši sa môžu nachádzať na celej hlave, avšak ich najobľúbenejšími miestami sú záhlavie a okolie uší.
Boj s týmto parazitom je namáhavý
A to práve z dôvodu dlhého vývoja. Pokiaľ sa v kolektíve nachádza čo i len jeden jedinec so živými hnidami vo vlasoch, po 20 dňoch sa proces nákazy môže opakovať.
Pri styku dieťaťa s kolektívom sa mnohokrát nedá nákaze všami vyhnúť.
Hneď ako sa hnidy alebo vši objavia v kolektíve, je veľmi dôležité umyť vlasy nielen dieťaťu, ale aj rodinným príslušníkom, a to vlasovými šampónmi proti všiam. Je nezodpovedné, ak sa v prípade existencie vší v detskom kolektíve nerešpektujú odporúčania pedagógov a hlava dieťaťa sa nevydezinfikuje špeciálnymi prípravkami.
Na lepšiu elimináciu hníd z vlasov sa odporúča použiť husté hrebene a hnidy vyčesať. V prípade dievčenských dlhých vlasov je to veľakrát vyčerpávajúci postup. Najideálnejšie je kombinovať vyčesávanie so šampónmi kúpenými v lekárňach.
Výrobcovia prípravkov na odstránenie vší a hníd vo väčšine prípadov ponúkajú celý rad prostriedkov, od šampónov až po regeneračné balzamy a kondicionéry. Pri použití ktoréhokoľvek prípravku je dôležité postupovať podľa návodu na použitie. Samozrejme, týka sa to všetkých členov domácnosti a treba vymeniť posteľnú bielizeň aj uteráky.
Spracovala: PharmDr. Andrea Gažová, PhD.