Vši sú malé parazity, ktoré dokážu narobiť poriadne veľké problémy. Môžu sa rozširovať priamym alebo nepriamym kontaktom. Častokrát k premnoženiu vší dochádza v detskom kolektíve, preto sa rodičia právom obávajú, že si ich dieťa prinesie domov zo školy, škôlky alebo detského tábora. Proces ich odstraňovania môže byť zdĺhavejší, no nie nemožný. Ako proti týmto parazitom účinne bojovať a čo pomáha proti všiam?
Ako môžete dostať vši?
Zdroj vší vždy predstavuje osoba, ktorá tieto parazity má. Prenášajú sa dvoma spôsobmi, a to:
- priamym kontaktom s vlasmi, v ktorých sa vši nachádzajú – u detí je to napríklad pri kolektívnej hre, objímaní a podobne;
- nepriamym kontaktom s osobnými vecami osoby, ktorá má vši – napríklad s hrebeňom, kefou, čiapkou, posteľnou bielizňou alebo uterákom.
Voš je bezkrídly hmyz, ktorý žije v ľudských vlasoch. Svoje vajíčka nazývané hnidy kladie ku korienkom vlasov, aby mali ihneď prístup k potrave, ktorú predstavuje vlasová pokožka.
Zavšivenie sa odborne nazýva pedikulóza. Tento problém postihuje kohokoľvek bez ohľadu na vek alebo pohlavie. Určite neplatí fáma, že vši sa vyskytujú len u osôb s nedostatočnou hygienou.
Ako zistíte, že máte vši?
Na to, že sa vo vašich vlasoch alebo vo vlasoch detí usadili vši, najčastejšie poukazuje:
- intenzívne svrbenie pokožky hlavy, škrabanie sa,
- poruchy koncentrácie,
- biele lesklé bodky vo vlasoch,
- problémy so spánkom, nepokoj,
- pľuzgieriky, červené vyrážky na temene hlavy.
Ako sa zbaviť vší z vlasov?
Na boj proti všiam sa používajú špeciálne vlasové prípravky a tiež špeciálny hrebeň. Proces v podstate zahŕňa odstránenie dospelých parazitov a následné odstránenie hníd. Prípravky proti všiam sú dostupné vo forme šampónov, sprejov, sér, gélov či kondicionérov. Na vyčesávanie hníd a vší z vlasov je určený špeciálny hrebeň, ktorý je hustý a má kovové zuby.
Okrem špeciálnych prípravkov proti všiam môžete vyskúšať aj tzv. „babské recepty“. Do pokožky hlavy môžete vmasírovať napríklad čajovníkový olej, kokosový olej, levanduľový olej, ocot alebo odvar z orecha kráľovského.
V prípade, že je domáca liečba pomocou dostupných produktov neúčinná, vyskytla sa u vás infekcia kože či iné problémy, návštevu lekára neodkladajte.