Oči sú naše klenoty, nezabúdajme na to!
Bežne si ani neuvedomujeme, že viac ako 80 % informácií z okolitého sveta vnímame prostredníctvom zraku. Čítame o tom, čo sa okolo nás deje. Vzdelávame sa, prežívame príbehy napísané v knihách. Kocháme sa prírodnými krásami, obdivujeme mestá a ich pamiatky. Sledujeme ako nám rastú deti, vnúčatá. Viete si však predstaviť, že vidíte len obmedzene alebo úplne strácate zrak? A máte pred sebou vždy len tmu? Je to desivá predstava!
Ak máme nejakú očnú chybu, je to obvykle ľahko riešiteľné. Sú však choroby očí, ktorých výskyt rastie s vekom a ak nás postihnú, môže ich vyriešiť iba vhodná liečba alebo operácia. Žiaľ, v niektorých prípadoch nestačí ani to. Ide hlavne o tieto choroby:
- Šedý zákal (katarakta) – Zakalenie šošovky, zníženie jej priehľadnosti
- Zelený zákal (glaukóm) – Zvýšenie vnútroočného tlaku a poškodenie zrakového nervu
- Makulárna degenerácia (VPMD) – Degenerácia žltej škvrny (odumieranie zrakových buniek v sietnici)
- Diabetická retinopatia – Poškodenie sietnice v dôsledku cukrovky
Chráňme si oči pred poškodením zvonku.
Používajme slnečné okuliare, hlavne na dovolenke v tropických, subtropických, ale aj v horských oblastiach. Plavecké okuliare pri plávaní v chlórovanom bazéne. Ochranné okuliare pri práci s chemikáliami a v prípade rizika poranenia (brúsenie, rezanie pílou…). Vyhýbajme sa prašnému prostrediu. Pri práci s počítačom si nepresiľujme oči, doprajme im regeneráciu a vhodné cvičenia.
Starajme sa o celkový zdravotný stav nášho organizmu.
Strážme si krvný tlak, cholesterol a tuky v krvi a tiež hladinu cukru v krvi. Udržujme si optimálnu hmotnosť. Hýbme sa, veď šport a pohyb znižujú vnútroočný tlak. Dochádza tiež k lepšiemu prekrveniu a prísunu živín do periférnych tkanív.
Zaistime si dostatočný prísun živín dôležitých pre funkciu a ochranu očí.
Luteín a zaexantín – sú silné antioxidanty, prírodné látky obsiahnuté v zelenine ako kel kučeravý, brokolica či špenát. Sú veľmi dôležitou súčasťou pigmentu sietnice, ktorú chránia pred nebezpečným modrým svetlom. Chránia sietnicu šošovky aj pred poškodením voľnými radikálmi, čo ma význam v prípade oddialenia alebo spomalenia šedého zákalu, makulárnej degenerácie aj diabetickej retinopatie.
Zinok a selén – zinok zaisťuje transport vitamínu A z pečene do očí. Zinok aj selén sú antioxidanty a súčasť enzýmov likvidujúcich voľné radikály, ktoré poškodzujú nervové tkanivo.
Vitamín A – jeho nedostatok môže spôsobiť šeroslepotu, vedie k zápalom spojiviek a poškodeniu sietnice. Na vitamín A sa v tele premieňa jeho provitamín betakarotén.
Vitamíny C a E – pôsobia antioxidačne. Pri vitamíne C je preukázané zníženie rizika šedého zákalu a makulárnej degenerácie.
Omega 3 nenasýtené mastné kyseliny – hlavne kyselina DHA je súčasťou nervového očného tkaniva.
Taurín – má význam pre metabolizmus v rohovke a ochraňuje nervové bunky.
Vitamíny skupiny B – zúčastňujú sa na premene energie. Pre oči majú význam hlavne B2 a B6.
Spracovali: Doc. PharmDr. Ing. Tomáš Vontor, CSc. a RNDr. Vladimír Voda, PhD.
Z našej ponuky pre Vás vyberáme:
Luteín Premium Forte, 60 cps – zinok prispieva k udržaniu dobrého zraku. Vitamíny C, E a stopové prvky zinok a selén prispievajú k ochrane buniek pred oxidačným stresom.