Chráňme si zrak!

Chráňme si zrak!

Oči sú naše klenoty, nezabúdajme na to!

 

Bežne si ani neuvedomujeme, že viac ako 80 % informácií z okolitého sveta vnímame prostredníctvom zraku. Čítame o tom, čo sa okolo nás deje. Vzdelávame sa, prežívame príbehy napísané v knihách. Kocháme sa prírodnými krásami, obdivujeme mestá a ich pamiatky. Sledujeme ako nám rastú deti, vnúčatá. Viete si však predstaviť, že vidíte len obmedzene alebo úplne strácate zrak? A máte pred sebou vždy len tmu? Je to desivá predstava!

Ak máme nejakú očnú chybu, je to obvykle ľahko riešiteľné. Sú však choroby očí, ktorých výskyt rastie s vekom a ak nás postihnú, môže ich vyriešiť iba vhodná liečba alebo operácia. Žiaľ, v niektorých prípadoch nestačí ani to. Ide hlavne o tieto choroby:

  • Šedý zákal (katarakta) – Zakalenie šošovky, zníženie jej priehľadnosti
  • Zelený zákal (glaukóm) – Zvýšenie vnútroočného tlaku a poškodenie zrakového nervu
  • Makulárna degenerácia (VPMD) – Degenerácia žltej škvrny (odumieranie zrakových buniek v sietnici)
  • Diabetická retinopatia – Poškodenie sietnice v dôsledku cukrovky

 

Chráňme si oči pred poškodením zvonku.

Používajme slnečné okuliare, hlavne na dovolenke v tropických, subtropických, ale aj v horských oblastiach. Plavecké okuliare pri plávaní v chlórovanom bazéne. Ochranné okuliare pri práci s chemikáliami a v prípade rizika poranenia (brúsenie, rezanie pílou…). Vyhýbajme sa prašnému prostrediu. Pri práci s počítačom si nepresiľujme oči, doprajme im regeneráciu a vhodné cvičenia.

 

Starajme sa o celkový zdravotný stav nášho organizmu.

Strážme si krvný tlak, cholesterol a tuky v krvi a tiež hladinu cukru v krvi. Udržujme si optimálnu hmotnosť. Hýbme sa, veď šport a pohyb znižujú vnútroočný tlak. Dochádza tiež k lepšiemu prekrveniu a prísunu živín do periférnych tkanív.

 

Zaistime si dostatočný prísun živín dôležitých pre funkciu a ochranu očí.

Luteín a zaexantín – sú silné antioxidanty, prírodné látky obsiahnuté v zelenine ako kel kučeravý, brokolica či špenát. Sú veľmi dôležitou súčasťou pigmentu sietnice, ktorú chránia pred nebezpečným modrým svetlom. Chránia sietnicu šošovky aj pred poškodením voľnými radikálmi, čo ma význam v prípade oddialenia alebo spomalenia šedého zákalu, makulárnej degenerácie aj diabetickej retinopatie.

Zinok a selén – zinok zaisťuje transport vitamínu A z pečene do očí. Zinok aj selén sú antioxidanty a súčasť enzýmov likvidujúcich voľné radikály, ktoré poškodzujú nervové tkanivo.

Vitamín A – jeho nedostatok môže spôsobiť šeroslepotu, vedie k zápalom spojiviek a poškodeniu sietnice. Na vitamín A sa v tele premieňa jeho provitamín betakarotén.

Vitamíny C a E – pôsobia antioxidačne. Pri vitamíne C je preukázané zníženie rizika šedého zákalu a makulárnej degenerácie.

Omega 3 nenasýtené mastné kyseliny – hlavne kyselina DHA je súčasťou nervového očného tkaniva.

Taurín – má význam pre metabolizmus v rohovke a ochraňuje nervové bunky.

Vitamíny skupiny B – zúčastňujú sa na premene energie. Pre oči majú význam hlavne B2 a B6.

 

Spracovali: Doc. PharmDr. Ing. Tomáš Vontor, CSc. a RNDr. Vladimír Voda, PhD.

 

Z našej ponuky pre Vás vyberáme:

Luteín Forte 60 cps – vysoko kvalitný doplnok stravy, ktorý zaisťuje komplexný a dostatočný prísun overených vitamínov, minerálov a prírodných látok súvisiacich s metabolizmom a výživou tkanív zabezpečujúcich funkciu zraku.