Cigánski diabli, jedinečné zoskupenie, ktoré vo svojej tvorbe spája nezvyčajné hudobné kombinácie a nesmiernu dávku temperamentu. Svojou tvorbou sa snažia pomyselne rúcať bariéry a stavať mosty. Svedčia o tom ich jedinečné projekty. Výnimočný slovenský orchester je známy na Slovensku i v zahraničí. Ako na ich vystúpenia reagujú v rôznych krajinách, ale aj aké sú ich sny do budúcnosti sa dozviete v rozhovore.
Čo vás viedlo k tomu, že ste založili orchester?
Každý člen Cigánskych diablov pochádza z hudobníckej rodiny. Lásku a úctu k hudbe nám rodičia vštepovali už odmalička, rovnako ako ich rodičia im, preto sme založenie orchestra brali ako prirodzený vývoj našich životov a našej profesionálnej kariéry.
Ako by ste charakterizovali vašu hudbu?
Hudobní kritici a naše publikum ju považujú za nesmierne emotívnu, virtuóznu, temperamentnú a jedinečnú, dali jej aj výstižný názov „Music a´la Gypsy Devils“, ktorý sami s radosťou používame. Našou hudbou chceme vyjadriť náš názor na nezmyselnosť bariér. Spájame rôzne štýly počnúc od klasiky, cez etno, jazz, folk, pop a iné a tým ich vlastne pomyselne rúcame.
Ktoré z vystúpení, ktoré ste doteraz absolvovali, má pre vás najväčšiu váhu? A ktoré ocenenie?
Všetky vystúpenia sú pre nás rovnako dôležité, či je to koncert v Číne, Japonsku, v Južnej Kórei, či Rakúsku alebo u nás doma, v hociktorej dedinke či meste na Slovensku. Tu už vieme, čo môžeme očakávať, ale v zahraničí nás občas prekvapí búrlivá reakcia publika aj na takých miestach, o ktorých máme predstavu, že ľudia sú tam konzervatívni. Napríklad nedávno v „chladnom“ Fínsku, kde ľudia reagovali búrlivým potleskom, spevom, tancom, chceli sa s nami zoznámiť, fotografovať, poďakovať nám. Chvíle ako táto sú pre nás vždy tou najväčšou odmenou a najkrajším prekvapením.
Samozrejme, ocenenia ako MASTER AWARD od Ministerstva kultúry Čínskej republiky, WORLD MASTER AWARD z Južnej Kórey, niekoľkonásobné ocenenia Zlaté a Platinové CD, 3 ocenenia Grammy od Slovenskej hudobnej akadémie a ocenenie Najlepší cigánsky orchester na svete z festivalu Ciechocienek v Poľsku sú taktiež úžasnou motiváciou pokračovať v tom, čo robíme.
Ktorý z vašich projektov je pre vás najvýznamnejší?
Každý projekt berieme ako výzvu, krok, ktorý nás posunie niekam dopredu. Ten adrenalín a vôňa neznáma nás láka. Ako som už spomenul, radi rúcame bariéry a staviame mosty, preto sme boli na Slovensku priekopníkmi v spolupráci so symfonickým orchestrom. Nebránime sa netradičným projektom, v ktorých sa spájajú rôzne štýly, či už hudobné, alebo aj tanečné. Hudba je pre nás jazykom, ktorý nepozná hranice a spája ľudí.
Máte vysoké pracovné tempo, veľa povinností, veľa cestujete. Ako to všetko zvládate? Pomáhate si aj nejakými výživovými doplnkami?
Občas je to naozaj náročné, ale podporujeme sa navzájom. Často sme spolu takmer 24 hodín denne, ale náš rovnaký záujem nás posúva dopredu. Občas si v sychravom chrípkovom počasí pomôžeme vitamínom C s postupným uvoľňovaním 🙂
Čomu sa venujete vo svojom voľnom čase? Aké máte sny do budúcnosti? Máte vysnívanú osobnosť, s ktorou by ste chceli spolupracovať?
Skutočne sa veľa pripravujeme, cestujeme a vystupujeme, preto vo voľnom čase milujeme relax – sedieť iba tak pri TV, kúpanie a nakoľko je o nás asi už známe, že sme gurmáni, tak aj papkanie 🙂
Víziou budúcnosti je neustála práca na hudobných projektoch, ktoré precízne pripravujeme vopred, niekedy aj niekoľko rokov (hudobno-tanečné spracovanie Carmen, muzikál Cigánka, koncerty so symfonickými orchestrami, Luciou Bílou, Katkou Knechtovou, Desmodom…). Popritom premýšľame o ďalších, ktoré postupne rozvíjame a realizujeme. Momentálne napríklad ako odozva na reakcie našich mladých fanúšikov vznikol spontánne projekt Cigánski Diabli Club Tour, s ktorým začíname už tento mesiac a tiež spojenie s jazzovým orchestrom. Hlavne nám záleží na tom, aby sa naše publikum cítilo v našej prítomnosti dobre a aby mu naša hudba prinášala skutočný zážitok.
Našou túžbou je možnosť zahrať si v budúcnosti s veľkými špičkovými svetovými orchestrami, ako napríklad Berlínska alebo Viedenská filharmónia.