Malé deti zvyčajne milujú slnko a chcú zostať vonku oveľa dlhšie ako my, dospelí.
Ich pokožka je ale tenšia a citlivejšia ako koža dospelých a obsahuje menej pigmentu, ktorý dodáva farbu pokožke a vlasom a poskytuje istú ochranu pred slnkom.
Deti do 1 roka
Deti do jedného roka by sa mali držať úplne mimo slnka, resp. použiť opaľovacie prípravky s fyzikálnym (mechanickým, minerálnym) UV filtrom, s ochranným faktorom aspoň SPF 30. Prípravky s fyzikálnym UV filtrom majú hustejšiu konzistenciu, zanechávajú viditeľné biele stopy a na koži vytvoria ochranný film, ktorý odráža a rozptyľuje slnečné žiarenie. Na rozdiel od chemických UV filtrov sa nevstrebávajú do kože.
Deti do 3 rokov
Deti do troch rokov by sa mali na slnku pohybovať len minimálne. Medzi 11. a 15. hodinou by dieťa nemalo byť na slnku vôbec (platí to aj pre dospelých).
Neznamená to ale, že deti musíte zatvoriť doma. Je však dôležité dozrieť na to, aby sa držali v tieni. Vždy by ste ich mali chrániť vhodným oblečením a pokrývkou hlavy. Tiež slnečnými okuliarmi, ktoré chránia pred UVA a UVB žiarením a opaľovacím prípravkom s vysokým ochranným faktorom SPF 30.
Nezabudnite
Prípravok na opaľovanie je potrebné naniesť 20 – 30 minút pred pobytom na slnku. Ideálne ešte doma. Najľahšie sa spáli koža, ktorá je počas roka najmenej vystavená slnku. Ak je dieťa dole “bez”, myslite na to, že zadoček je najchúlostivejší. Nezabúdajte natrieť aj ďalšie ohrozené partie – uši, pery, nos, krk a priehlavky. Po pobyte vo vode, po sprche či utieraní uterákom nezabudnite prípravok naniesť opätovne. Dbajte na to, aby bol odolný voči slanej aj sladkej vode.
Slnko kožu vysušuje, a preto je potrebné po pobyte na slnku dodať koži stratenú vlhkosť. Odporúčame dieťa po kúpaní umyť nedráždivým, kožu nevysušujúcim sprchovacím šampónom a natrieť vhodným prípravkom po opaľovaní. Vhodné sú tie, ktoré obsahujú dexpanthenol a príjemne chladia.