Možno ste si kládli otázku, prečo sa vám po týždni vysokého pracovného či emočného napätia na ústach či v ich okolí objavil herpes? Prečo keď trpíte nespavosťou a cítite sa unavený, vyhodí sa vám herpes? A čo to vlastne ten herpes je, keď príde a odíde sám a z ničoho nič?
Prečo sa infekcia vírusom prejaví raz a potom znova a znova?
Herpes či opar (Herpes zooster) je infekčné vírusové ochorenie vyvolané vírusom varicella-zoster. Vírus varicella-zoster patrí medzi herpetické vírusy a má, okrem iných, jednu jedinečnú vlastnosť, ktorá mu umožňuje opätovne sa prejaviť na povrchu organizmu bez toho, aby ste sa stretli s osobou s infekčným štádiom herpesu. Je to jeho latentnosť. Čo to znamená?
Latentnosť vírusu znamená, že sa bez toho, aby sa nejako prejavoval, nachádza v organizme a „spí“. Čaká na svoju príležitosť, kedy sa bude môcť prejaviť plnou silou. Čo to však znamená, že čaká na svoju príležitosť? Čaká na oslabenie imunitného systému.
Keď sa vám z akejkoľvek príčiny oslabí ostražitosť imunitného systému, vírus sa preberie z latentného obdobia – zo spánku, využije nepozornosť imunitného systému a zo svojho úkrytu sa pozdĺž nervových vlákien dostane opäť do kože. Potom sa prejaví typickými pľuzgierikmi naplnenými tekutinou.
Aké sú rizikové faktory na objavenie sa infekcie herpes zoster?
Skoro každé dieťa sa stretne s vírusom varicella-herpes v podobe ovčích kiahní, a tak by sme mohli predpokladať, že každý dospelý je kandidátom na vznik herpesu. Avšak vírus sa objaví len u 10 – 20 % dospelých.
Medzi hlavné rizikové faktory patria:
- vek, respektíve starnutie – u ľudí nad 60 rokov je riziko vzniku herpesu 25 %, u ľudí nad 85 rokov je riziko vyššie až o 50 %;
- oslabený imunitný systém – akékoľvek ochorenie oslabujúce imunitný systém zvyšuje riziko pre objavenie sa infekcie herpesom;
- užívanie liekov potláčajúcich imunitný systém;
- podstupovanie chemoterapie;
- psychický, fyzický či imunologický stres.
Čo treba robiť, ak sa vám herpes objaví v infekčnej podobe?
V prvom rade je nutné uvedomiť si, prečo u vás nastal stav oslabenej imunity a ak je to možné, stres či inú príčinu eliminovať alebo aspoň obmedziť. V druhom rade je nevyhnutné pamätať na to, že herpes je v aktívnom štádiu schopný prenášať sa, preto treba zvýšiť hygienické opatrenia, používať vlastné uteráky a iné potreby osobnej hygieny.
Liečba pri akútnej podobe herpesu má za cieľ zabrániť množeniu vírusu a zväčšovaniu plochy infekcie, redukovať bolesť, urýchliť hojenie pľuzgierikov a zabrániť šíreniu prejavov.
Herpesová infekcia okrem aktívnej podoby pľuzgierikov môže priniesť postihnutému aj postherpetické problémy. Hlavne ak sa infekcia neprejaví na ústach alebo tvári, ale prejaví sa na iných častiach tela v podobe pásového oparu. Liečba postherpetickej infekcie je dlhodobá a určite by mala byť pod dohľadom ošetrujúceho lekára.
Liečba herpesu na ústach:
V prípade objavenia sa svrbenia, pálenia, pichania či šteklenia v oblasti pier alebo malých vodnatých pľuzgierikov treba okamžite aplikovať antivirotickú liečbu predovšetkým v podobe mastí či krémov. Pri herpese platí pravidlo, čím skôr začne liečba, tým menší je výsev pľuzgierikov a aj rýchlejšie vyliečenie sa.
Dostupné voľnopredajné topické prípravky obsahujú liečivá, ktoré zabraňujú rozmnožovaniu vírusu. Všetky prípravky treba aplikovať pravidelne, v dostatočnom množstve aspoň 5-7 dní.
Ako doplnková liečba sa odporúča užívanie vitamínov, predovšetkým vitamínu C a skupiny vitamínov B, poprípade magnézia či zinku. Zvýšený príjem spomínaných látok môže posilniť imunitný systém, čím sa zníži riziko vzniku postherpetických následkov.
Objavenie sa infekčnej podoby herpesu môžete kľudne považovať za signál vášho tela, že je vyčerpané, unavené, v danom momente nestíha pracovať tak, ako vy si predstavujete. Akonáhle sa vám herpes objaví, prekonávate stav, v ktorom sa váš organizmus necíti pohodlne a istým spôsobom mu ubližujete. Ak môžete, hneď spomaľte, podporte imunitný systém a oddychujte.