Nadmerné vypadávanie vlasov: Čo vám môže pomôcť?

Vlasy majú svoj životný cyklus, ktorý sa začína rastom a končí fázou vypadávania. Je preto úplne prirodzené, že denne prídeme o niekoľko vlasov. Bežné vypadávanie vlasov častokrát ani nepostrehneme, pretože ak je organizmus v poriadku, stále nám rastú nové. Ale ak vlasy vypadávajú v nadmernom množstve a začína to byť viditeľné či citeľné, nastáva problém. Vyskytnúť sa to môže prakticky u kohokoľvek – bez ohľadu na pohlavie či vek.

Aké sú najčastejšie príčiny vypadávania vlasov?

Vypadávanie vlasov môžu spôsobiť napríklad tieto príčiny:

  • hormonálne zmeny,
  • menopauza, tehotenstvo, popôrodný stav,
  • zlá životospráva,
  • nedostatok niektorých potrebných vitamínov a minerálov,
  • problematická pokožka hlavy,
  • ochorenia ako alopécia, psoriáza, plesňová infekcia pokožky hlavy alebo ekzém,
  • psychické problémy, stres, trauma,
  • dedičnosť, starnutie,
  • užívanie niektorých liekov, autoimunitné ochorenia, poruchy štítnej žľazy,
  • redukčná diéta,
  • rádioterapia,
  • nesprávna starostlivosť o vlasy, farbenie vlasov, nadmerné fénovanie, žehlenie alebo kulmovanie vlasov.

Na vypadávanie vlasov môže vplývať aj ročné obdobie – počas jesene a na jar býva tento jav najvýraznejší. Zvýšené vypadávanie môžete pozorovať aj vtedy, keď vám vlasy narastú – krátke vlasy vypadávajú menej, pretože sú ľahšie. Pri vypadávaní vlasov sa môžu vyskytnúť aj iné nepríjemnosti, a to napríklad lupiny, podráždená pokožka hlavy či suché vlasy, ktoré majú problém rásť.

Čo môže pomôcť pri nadmernom vypadávaní vlasov?

Ak vás trápi nadmerné vypadávanie vlasov, siahnite najprv po správnych vlasových prípravkoch a naučte sa, ako sa o vlasy a vlasovú pokožku správne starať. Čo je základ?

Vyhnite sa používaniu produktov s obsahom parabénov a chemických látok. Aj nesprávne zvolený šampón totiž môže spôsobiť, že vlasy vypadávajú viac. Investujte do vlasovej kozmetiky so stimulujúcim a posilňujúcim účinkom. Pomôcť môže napríklad šampón s obsahom kofeínu, chinínu, taurínu alebo kreatínu. Používajte kondicionér alebo masku, ktoré vlasy vyživia a zregenerujú. Vhodné je nájsť si dobré vlasové tonikum či posilňujúce sérum, ktoré bude dopĺňať účinky šampónu. Dôležité je, aby ste všetky tieto produkty používali pravidelne a dlhodobo. Nezaťažujte vlasy nadmerným fénovaním alebo inými tepelnými úpravami. Vlasy neťahajte, ale češte ich pomaly a šetrne. Posilnite vlasovú pokožku. Tá je totiž pre vlasy niečo ako živná pôda. No a pokiaľ vás bude svrbieť alebo bude príliš vysušená, vlasy budú vypadávať rýchlejšie.

Okrem správnej starostlivosti vám môže pomôcť aj doplnenie potrebných vitamínov a minerálov, predovšetkým železa, zinku, selénu, biotínu, niacínu, kyseliny listovej a vitamínu C. K dispozícii sú aj špeciálne výživové doplnky, ktoré sú „namiešané“ špeciálne pre problém s vypadávaním vlasov.

Pokiaľ je úbytok vašich vlasov skutočne rapídny, zvážte aj návštevu lekára. Možno vám chce váš organizmus prostredníctvom vypadávania vlasov naznačiť, že s ním niečo nie je v poriadku.

Späť na zoznam