Chcete brať betakarotén pre krajšie opálenie? Začnite už teraz.

Leto je každým dňom bližšie a mnohí sa už určite tešia na horúce počasie a krásne bronzové opálenie. Opaľovanie však so sebou prináša aj určité riziká. Prudké slniečko môže pokožku veľmi rýchlo spáliť a vy namiesto krásneho hnedého opálenia skončíte červený ako rak so šúpajúcou sa kožou. Jedným zo spôsobov, ako vašu pokožku na opaľovanie lepšie pripraviť, je užívať betakarotén v dostatočnom predstihu. Betakarotén pomáha chrániť pokožku pred UV žiarením, podporuje jej zdravie, a tým vám dokáže pomôcť dosiahnuť krajšie a zdravšie opálenie. Kedy by ste mali začať brať betakarotén na opaľovanie a ako sa opaľovať bezpečne?

Čo je to betakarotén a prečo je pre vaše telo dôležitý?

Ešte pred tým, ako si povieme viac o účinkoch betakaroténu na opaľovanie, mali by sme si o tejto látke povedať niečo viac. Betakarotén patrí do skupiny karotenoidov, čo sú bežne sa v prírode vyskytujúce pigmenty. Sú charakteristické tým, že riasam, rastlinám a fotosyntetickým baktériám dodávajú krásnu oranžovú, červenú alebo žltú farbu.

Betakarotén sa vám zrejme spája predovšetkým s mrkvou a jej pozitívnymi účinkami na zdravie očí. Niet sa čomu čudovať, betakarotén bol vďaka mrkve objavený a následne po nej aj pomenovaný.

Betakarotén má hneď niekoľko pozitívnych účinkov na ľudský organizmus:

  • Pomáha v tele vytvárať vitamín A
  • Pôsobí ako antioxidant a podporuje aj zdravie očí
  • Napomáha zdravej a krásnej pokožke

Okrem toho je betakarotén veľmi obľúbený aj pre jeho vplyv na krásne opálenie, vďaka čomu ho vo forme rôznych prípravkov a doplnkov užíva nejedna žena či muž pripravujúci sa na leto.

Betakarotén na opaľovanie – ako vlastne funguje?

Hneď na začiatku musíme upozorniť, že betakarotén vám sám o sebe nepomôže urýchliť alebo predĺžiť opálenie – čo si napriek faktom mnohí ľudia stále myslia. Betakarotén pri správnom „postupe“ napomáha vďaka svojim antioxidačným účinkom k zdravšiemu opáleniu. Chráni tak pokožku pred voľnými kyslíkovými radikálmi, ktoré v pokožke vznikajú vplyvom UV žiarenia zo slnka. Voľné kyslíkové radikály sú zodpovedné za zrýchlené starnutie pokožky, vplývajú tiež na vznik vrások.

Kedy začať užívať betakarotén na krajšie opálenie?

Hovorí sa, že ak sa chcete poriadne pripraviť na leto a „chytanie bronzu“, mali by ste začať brať betakarotén zhruba 10 týždňov pred začatím sezóny. Ide teda o dlhodobejšiu ochranu pokožky pred slniečkom. Vďaka betakaroténu a jeho antioxidačným účinkom bude vaša pokožka o niečo odolnejšia voči škodlivým UV lúčom, a teda aj voči spáleniu – samozrejme, len ak ju budete dostatočne chrániť vhodným opaľovacím prípravkom.

Upozornenie:

Užívanie betakaroténu a jeho účinky na opaľovanie sú len prevenciou a dá sa povedať, že aj prípravou pokožky na leto a slnečné dni. Neznamená to, že ak užívate betakarotén, nemusíte používať ochranné opaľovacie krémy. Prípravky s UV filtrami by mali byť základom letnej starostlivosti o pokožku a jej ochranou pred spálením a poškodením od slniečka.

Zdroje betakaroténu v strave

Keďže je betakarotén prirodzený pigment, určite vás neprekvapí, že ho nájdete v krásne sfarbenej zelenine a ovocí. Betakarotén obsahujú napríklad paradajky, mrkva, pomaranče, červená paprika, marhule, ale aj taká zelenina, ktorá nie je červená či oranžová – napríklad špenát či kapusta. Pokiaľ chcete telu dodávať dostatočné množstvo betakaroténu „prirodzenou cestou“, a teda pomocou stravy, mali by ste s jej konzumáciou začať už niekoľko mesiacov pred začiatkom letnej sezóny. Vaša strava by však mala byť pestrá a vyvážená celoročne, aby ste telu dodávali všetky potrebné živiny a vitamíny, medzi nimi aj betakarotén.

Betakarotén môžete telu dodávať aj prostredníctvom doplnkov stravy, ako je napríklad PLUS LEKÁREŇ Betakarotén 10 000 IU. Žiadajte vo svojej PLUS lekárni.

Späť na zoznam