Žihľavka na tele: Ako vzniká a čo na ňu pomáha?

Žihľavka, urtikária alebo urticaria – to všetko sú názvy pre kožné ochorenie, ktoré sa najčastejšie objavuje z dôvodu alergickej reakcie.

U každého pritom žihľavka vyzerá trošku inak. Prejavuje sa najmä:

 • ružovými až červenými pupenčekmi s podobou vyvýšených hrbolčekov,
 • pľuzgierikmi zlievajúcimi sa do väčších ložísk, pripomínajúcimi drobný výsyp,
 • svrbením,
 • štípaním až bolesťou pupencov.

Aj keď žihľavka na prvý pohľad vyzerá nákazlivo, na nikoho ju nemôžete preniesť. Nie je to infekčné ochorenie, takže sa jej nemusíte báť. Aj napriek tomu by ste ju ale nemali ignorovať.

Ako žihľavka vzniká a aké typy poznáme?

Podľa rôznych prieskumov sa so žihľavkou aspoň raz za život stretne asi 25 % populácie. Na základe dĺžky jej výskytu rozdeľujeme žihľavku na akútnu a chronickú.

Akútna forma sa prejaví náhle. Na pokožke potom ostáva pár hodín až niekoľko týždňov. Jej príčinou môžu byť alergické aj nealergické spúšťače.

Chronická žihľavka trvá dlhšie ako 6 týždňov. Príčina jej vzniku ale nie je jasne identifikovateľná. Môže byť spojená s poruchami imunitného systému, bakteriálnym i vírusovým ochorením. Vážna a hlboká forma žihľavky sa nazýva angioedém. Vyzerá veľmi podobne ako bežná žihľavka, ale postihuje hlbšie vrstvy pokožky. Keďže chronická žihľavka aj angioedém patria do rúk lekára, ďalej sa budeme venovať už len jej akútnej forme.

Čo môže žihľavku spôsobiť?

Ako už možno tušíte, žihľavka svoj ľudový názov dostala podľa toho, že sa veľmi podobá na popŕhlenie žihľavou. Vzniká však z úplne iných príčin, a to buď nealergických alebo alergických. Alergické príčiny žihľavky sú odpoveďou tela na kontakt s alergénom. Pri alergickej reakcii, a teda keď telo vyhodnotí nejakú látku ako alergén, začne uvoľňovať histamín. Histamín spôsobuje množstvo ďalších reakcií, napríklad podráždenie nervových zakončení – čo sa prejavuje ako svrbenie, alebo rozšírenie krvných kapilár – vplyvom čoho z nich uniká tekutina a hromadí sa v podkoží v podobe žihľavky.

Nealergické príčiny žihľavky:

 • Infekcie rôzneho pôvodu – bakteriálne, vírusové ale aj mykotické či parazitické
 • Vystavenie organizmu príliš vysokým teplotám, prípadne priamemu slnku bez použitia krému s ochranným faktorom
 • Nadmerný chlad pôsobiaci na pokožku

Alergické príčiny žihľavky:

 • Potravinové alergie
 • Uštipnutie hmyzom
 • Užitie niektorých liekov
 • Používanie kozmetiky s dráždivými látkami – vysokým obsahom parfumov, konzervantov, farbív a pod.
 • Nezvyčajné príčiny, ako napríklad alergia na chlad alebo podráždenie pokožky vlastným potom

Ako žihľavku vyliečiť doma?

Pokiaľ vás trápi chronická žihľavka, objavuje sa u vás príliš často alebo má veľmi nepríjemné prejavy, navštívte lekára. Vhodný je buď dermatológ, alergiológ alebo imunológ, ktorí zistia, čo žihľavku spôsobuje. Správnu diagnostiku a odhalenie príčiny by ste určite nemali podceňovať, pretože aj keď je žihľavka pomerne neškodná a nenákazlivá, môže vám poriadne znepríjemniť bežné činnosti.

Liečba stanovená lekárom, rovnako ako samoliečba, stojí na odstránení spúšťača. Pokiaľ viete, čo vám žihľavku spôsobuje, jednoducho sa tomu musíte vyhnúť. Z liekov na vnútorné užívanie sa odporúčajú antihistaminiká s bežnými liečivami, ako sú cetirizín, loratadín alebo levocetirizín.

Pokiaľ nechcete užívať antihistaminiká na systémové použitie (teda tie, ktoré sa užívajú vnútorne na bežné alergické prejavy), vyskúšajte prípravky na lokálne použitie. Pomôcť môže napríklad Fenistil, PSILO-BALSAM alebo ďalšie gély či masti, ktoré zmierňujú svrbenie a podráždenie kože. Ak ste zástancom prírodnej liečby, pokožku môžu schladiť a upokojiť napríklad gély s obsahom levandule, mentolu, aloe vera či eukalyptu. Z byliniek môže pomôcť skorocel, kostihoj, nechtík alebo harmanček.

Späť na zoznam