Viete, aké sú dve najčastejšie infekčné ochorenia, ktoré nás potrápia či je leto alebo zima? Ak ste si práve pomysleli na chrípku a prechladnutie, „trafili ste do čierneho“. Chrípka a prechladnutie sa objavujú celoročne a nevyhýbajú sa malým, veľkým, mladým ani seniorom. Obe ochorenia majú veľmi podobné príznaky, čo často vedie k tomu, že liečbu podceníme a ochorenie poriadne nevyliečime. Viete aký je rozdiel medzi chrípkou a prechladnutím a čo na ne pomáha?
Chrípka vs prechladnutie – čo majú spoločné a v čom sa líšia?
Ako sme už spomenuli, chrípka a aj prechladnutie patria k infekčným ochoreniam. Prenášajú sa kvapôčkovou infekciou – to znamená, že chorý prenáša „bacily“ kýchaním, kašľaním či rozprávaním. Prechladnutie aj chrípku často sprevádza nádcha, bolesť hlavy, hrdla či kašeľ. Odlišuje ich však:
- Rýchlosť nástupu
Prechladnutie sa prejaví pozvoľna, má pomalší nástup. Chrípka nastúpi rýchlo a prudko. - Telesná teplota
Pri chrípke je bežná horúčka. Pri prechladnutí sa vyskytuje zriedkavo, bežnejšia je len zvýšená teplota. - Pôvodca ochorenia
Prechladnutie môže byť vyvolané rôznymi druhmi vírusov, zatiaľ čo chrípku spôsobuje vírus chrípky. - Závažnosť
Prechladnutie je vo väčšine prípadov mierne, pri chrípke sa cítite horšie, ste unavený, bolia vás svaly.
Upozornenie:
Chrípku (a ani prechladnutie) by ste nemali podceňovať. Pokiaľ sa necítite v poriadku, zostaňte doma, doprajte si kľudový režim, pite teplý čaj, nasaďte si lieky a dobre sa preliečte. Neliečená alebo nedoliečená chrípka môže viesť k vážnejším zdravotným komplikáciám. V prípade, že sa necítite lepšie alebo sa váš stav zhoršuje, navštívte lekára.
Najčastejšie príznaky chrípky a prechladnutia
Chrípku, tak ako aj prechladnutie, sprevádza bolesť hrdla, nádcha, kašeľ či bolesť hlavy. Cítite sa pri nej však podstatne horšie. Práve to je jedným zo spôsobov, ako môžete rozlíšiť, ktoré z týchto dvoch ochorení vás postihlo. Okrem toho, že chrípka nastúpi rýchlo, pravdepodobne vás na pár dní „odstaví“. Budete sa cítiť unavený a slabý, môžete mať horúčku a pociťovať bolesť svalov a/alebo kĺbov.
Čo na prechladnutie a chrípku – alebo ako tieto ochorenia liečiť doma?
Vo väčšine prípadov prechladnutie a chrípku vyliečite doma. Obe ochorenia sa liečia symptomaticky. To znamená, že po liekoch siahnete podľa toho, ktoré symptómy ochorenia sa u vás prejavia. Čo vám teda na prechladnutie a chrípku pomôže?
- Odpočinok a kľudový režim
Či vás trápi chrípka alebo prechladnutie, vaše telo potrebuje dostatok odpočinku. Počas spánku sa váš organizmus totiž regeneruje a „nakopáva“ imunitný systém. Vyhýbať by ste sa mali tiež zvýšenej fyzickej aktivite. Ideálne je dopriať si pár dní v posteli so šálkou horúceho čaju.
- Zvýšte si denný príjem tekutín
Pitný režim je dôležitý pre celkové zdravie organizmu. Dostatočný príjem tekutín je však ešte podstatnejší počas choroby. Predovšetkým vtedy, keď vás trápia horúčky. Telo sa pri nich totiž viac potí, vylučuje teda vodu von z organizmu, zvyšuje dehydratáciu a môže spomaliť priebeh liečby. Pitný režim môžete navyše doplniť o bylinné čaje na chrípku a prechladnutie. Obsahujú bylinky ako sú lipa, baza, materina dúška.
- Prijímajte dostatok vitamínov
Ideálny spôsob ako telu doplniť vitamíny a minerály potrebné pre jeho správnu funkciu je konzumácia zdravej a pestrej stravy. Väčšina z nás má však problém stravovať sa tak, aby telo dostalo naozaj všetko to, čo potrebuje. Skvelými pomocníkmi sú preto výživové doplnky. Môžete siahnuť po jednozložkovom vitamíne C, vitamíne D, zinku, seléne, ale napríklad aj po prípravkoch, ktoré obsahujú kombináciu viacerých zložiek.
Hľadáte pomoc v sile prírody? Vyskúšajte doplnky s obsahom prírodných zdrojov, ako sú napríklad echinacea, rakytník či hliva ustricovitá. Obsahujú množstvo vitamínov a minerálov prospešných nielen pre vašu obranyschopnosť, ale aj celkové zdravie.
- Nasaďte si lieky na prechladnutie a chrípku
Už sme spomenuli, že obe tieto ochorenia sa liečia symptomaticky. Lieky by ste teda mali vyberať podľa symptómov, ktoré vás trápia.
- Teplota
Pri horúčke vám pomôžu voľnopredajné antipyretiká s obsahom paracetamolu, ibuprofenu alebo kyseliny acetylsalicylovej. V prípade, že vás trápi aj bolesť svalov a kĺbov spôsobená vysokou teplotou, prinesú vám úľavu aj od nej. - Bolesť hrdla
Škriabanie v krku, ktoré prerastie do bolesti hrdla, dokáže poriadne znepríjemniť deň. Vyskúšajte pastilky na cmúľanie alebo spreje do hrdla s obsahom upokojujúcich, protizápalových a často prírodných zložiek. Pomôžu zmierniť bolesť a urýchliť liečbu zapáleného hrdla. - Nádcha
Pri nádche môžete vyskúšať napríklad naparovanie či výplachy nosovej dutiny konvičkou. Účinnú pomoc vám však prinesú aj spreje a kvapky do nosa. Pomáhajú zmierniť opuch slizníc, uvoľniť hlieny a upokojiť podráždenie. - Kašeľ
Uľaviť od kašľa vám pomôžu lieky vo forme sirupov, kvapiek či tabliet. Vyberať by ste si však mali vždy podľa toho, aký typ kašľa vás trápi. Pri suchom kašli siahnite po liekoch, ktoré pomáhajú zmierňovať dráždenie na kašeľ. Pri vlhkom zas také, ktoré uľahčujú vykašliavanie.