Ako liečiť angínu bez teploty?

Tonzilitída je odborný názov pre zápal mandlí, pravdepodobne ho poznáte pod názvom angína. Ak ste ju už niekedy mali, určite si pamätáte na nepríjemnú bolesť hrdla, veľké ťažkosti s prehĺtaním jedla i tekutín, boľavé spuchnuté mandle s bielym povlakom, horúčku a iné príznaky. Pri hnisavej angíne sa však teplota nemusí objaviť vždy. Prečítajte si, ako sa lieči zápal mandlí bez teploty.

Zápal mandlí môže byť bakteriálneho alebo vírusového pôvodu.

Zápal mandlí vírusového pôvodu

Pravdepodobne ste už viackrát počuli alebo čítali o tom, že antibiotická liečba nefunguje pri vírusových infekciách. Pokiaľ vás teda trápi hnisavý zápal mandlí vírusového pôvodu, lekár vám antibiotiká nepredpíše. Liečba bude prebiehať symptomaticky – teda liečením jednotlivých symptómov.

V prípade zápalu mandlí bez teploty ide predovšetkým o lieky, ktoré:

  • zmierňujú bolesť hrdla,
  • liečia zápal mandlí,
  • zmierňujú opuch,
  • tlmia škriabanie v krku.

V prípade, že sa k týmto ťažkostiam pridružia aj iné symptómy, napríklad kašeľ či nádcha, odporučí vám lekár tiež vhodné spreje alebo kvapky do nosa a lieky proti kašľu. Na bolesť hrdla a zápal mandlí existuje viacero účinných voľnopredajných liekov. Zakúpiť ich môžete vo forme pastiliek na cmúľanie, roztokov na kloktanie, ale aj sprejov do hrdla.

Zápal mandlí bakteriálneho pôvodu

Zápal mandlí môže byť bakteriálneho pôvodu hneď od začiatku, prípadne sa môže pridružiť k vírusovej infekcii. Tu je potrebné uvedomiť si, že užívanie antibiotík výrazne zníži dobu vašej infekčnosti a urýchli proces liečby. Pokiaľ by ste antibiotiká neužívali, budete pri hnisavej angíne infekčný zhruba 2 týždne.

Ak by ste sa chceli vyhnúť návšteve lekára, pravdepodobne siahnete po voľnopredajných liekoch. Je však možné, že sa vaša liečba bez antibiotík predĺži. Pokiaľ spozorujete, že sa váš stav po 3 dňoch nezlepšuje, prípadne sa cítite horšie, určite vyšetrenie neodkladajte.

Späť na zoznam