Alergia, ako sa prejavuje a čo pri nej pomáha

Alergia je jeden z najčastejších zdravotných problémov, ktorý sa môže objaviť u kohokoľvek bez rozdielu pohlavia či veku. Jej prejavy dokážu poriadne znepríjemniť život. Symptómy v podobe slzenia očí, kýchania alebo podráždenej pokožky chce určite čo najskôr zmierniť každý, u koho sa objavia. Našťastie na trhu existuje mnoho voľnopredajných prípravkov, ktoré vedia pri rôznych alergických reakciách pomôcť. Výber konkrétneho prípravku podlieha typu alergie a samotným prejavom.

Čo je to alergia?

Pod pojmom alergia rozumieme neprimeranú reakciu imunitného systému na alergén. Alergény sú látky, ktoré bežne nespôsobujú žiaden problém. Imunitný systém alergika ich ale vyhodnotí ako hrozbu, v dôsledku čoho vyplaví zvýšené množstvo histamínu, čím dochádza k alergickej reakcii. Medzi alergény zaraďujeme napríklad peľ, byliny, roztoče, plesne, zvieraciu srsť alebo aj potraviny, napríklad orechy, sóju, vajcia či mlieko. Okrem toho sa môžete stretnúť aj s alergiou na bodnutie hmyzom, lieky, latex, slnko alebo chlad.

Ako sa prejavuje alergická reakcia?

Alergény sa do nášho organizmu môžu dostať cez sliznice očí, úst alebo nosa, pokožku alebo tráviaci trakt. Prejavy alergie sú rôzne a závisia od jej typu.

Alergia na pele, zvieraciu srsť alebo roztoče sa zvyčajne prejavuje nádchou, kýchaním, slzením a začervenaním očí alebo kašľom.
Alergie na potraviny sa taktiež môžu prejaviť vyššie uvedenými príznakmi, ku ktorým sa ešte môže pridať hnačka, bolesti brucha, kŕče, nevoľnosť alebo zvracanie.
Pri alergii na bodnutie hmyzom sa na postihnutom mieste objavuje opuch a začervenanie, svrbenie na celom tele, žihľavka a taktiež točenie v hlave alebo problémy s dýchaním – konkrétne prejavy v tomto prípade závisia od stupňa alergickej reakcie.

Čo pomáha pri jednotlivých prejavoch alergie?

Alergia sa nedá úplne vyliečiť, no môžete zmierňovať jej nepríjemné prejavy. Presne na tento účel sa používajú antihistaminiká. Formu si vyberte na základe toho, na ktorej časti tela sa prejavy alergie prejavujú. V praxi to znamená, že pri kožných prejavoch by ste mali použiť prípravky na lokálne použitie. Ak vás trápi senná nádcha, ktorá postihuje predovšetkým oči a nos, siahnite po nosových či očných kvapkách.

Vyskúšať môžete aj tabletky na alergiu, ktoré pôsobia komplexne proti všetkým prejavom alergií. Pomocou takýchto liekov môžete pristúpiť ku krátkodobej samoliečbe, no ak má alergia naozaj ťažké a dlhodobé prejavy, jej liečba patrí do rúk lekára. Alternatívnou možnosťou na eliminovanie príznakov alergie pomocou samoliečby sú homeopatiká.

Produkty na zmiernenie alergických prejavov žiadajte vo svojej PLUS lekárni.

Späť na zoznam