O zápche hovoríme vtedy, keď je vyprázdňovanie stolice nepravidelné, frekvencia vyprázdňovania je príliš nízka a samotné vyprázdňovanie je bolestivé alebo veľmi namáhavé. Zápcha sa môže týkať kohokoľvek bez ohľadu na vek, pohlavie či životný štýl. Niekedy totiž stačí nevhodná kombinácia návykov či stravy a problém je na svete.
Čo všetko môže spôsobiť zápchu?
Príčiny zápchy sú:
- nepravidelná a nevyvážená strava, slabý pitný režim,
- nedostatok vlákniny v jedálničku,
- nedostatok pohybu a zlá životospráva,
- potláčanie vyprázdňovacieho reflexu,
- niektoré ochorenia a užívanie niektorých liekov (paradoxne aj nadmerné užívanie preháňadiel),
- zmena biologických rytmov alebo zmena jedálnička,
- črevné problémy, stres, úzkosť, psychická nepohoda,
- tehotenstvo.
Ako spoznáte, že ide o zápchu?
Prejavy zápchy sú každému viac-menej jasné: vylučovanie stolice prebieha menej ako trikrát do týždňa, je namáhavé, stolica je tvrdá a objavuje sa aj pocit nedokonalého vyprázdnenia. Pociťovať môžete aj kŕče, bolesti brucha alebo pocit nafúknutého brucha. Pri zápche by v žiadnom prípade nemalo dochádzať k vylučovaniu stolice nasilu. Môže tak dôjsť k poraneniu v oblasti konečníka alebo k vzniku hemoroidov.
V prípade chronickej zápchy hovoríme o dlhodobom trvaní. Poukazovať môže na iné zdravotné ťažkosti, a preto sa odporúča neodkladná návšteva lekára. Akútna zápcha zvyčajne trvá krátko a po podaní adekvátnej liečby odznie. Ako uvoľniť akútnu zápchu? V prvom rade by ste mali identifikovať príčinu a odstrániť ju.
Ako pomáhajú na zápchu sirupy ?
K najčastejšie používanej prvej pomoci pri akútnej zápche patria preháňadlá, teda laxatíva. Existuje viacero druhov laxatív a môžu mať formu tabliet, čapíkov, kvapiek, ale aj sirupov. Pozor, laxatívne sirupy by sa mali užívať len krátkodobo a presne podľa pokynov uvedených na výrobku.
Okrem laxatívnych sirupov sú k dispozícii napríklad aj sirupy s veľmi vysokým obsahom vlákniny, koncentrovaných ovocných štiav a ďalších prospešných prírodných zložiek a silíc. Tieto sirupy majú zloženie prispôsobené tak, aby vám dokázali, obrazne povedané, „pohnúť črevami“. Pomáhajú udržiavať normálnu črevnú mikrobiálnu rovnováhu a prispievajú k udržaniu normálnej funkcie čriev.
Sirupy na zápchu pre deti
Sirup na zápchu pre deti najčastejšie obsahuje vhodné rastlinné extrakty a prírodné zložky, ktoré podporujú zdravú funkciu čriev a celého tráviaceho systému. Sirupov na zápchu pre deti ani dospelých však na trhu nie je mnoho. Pomôcť preto môžu aj probiotické sirupy, glycerínové čapíky, prípadne konzultácia s lekárom.
Čo ďalšie môže pomôcť pri zápche?
Na zápchu pomôžu aj laxatíva vo forme tabliet či kvapiek, ani tie by ste však nemali užívať dlhodobo. Ak uprednostňujete prírodnú cestu, zaraďte do jedálnička potraviny s vysokým obsahom vlákniny a dbajte na dostatočný pitný režim. Vyskúšať môžete aj doplnky s rozpustnou vlákninou psyllium, probiotiká alebo list senny, ktorý pôsobí ako prírodné preháňadlo.