Magnézium – aká forma je pre nás najlepšia?

Magnézium je obsiahnuté vo všetkých tkanivách a zúčastňuje sa viac ako 360 biochemických reakcií, vrátane proteínovej syntézy a testosterónovej produkcie, inzulínovej senzitivity, absorpcie kalcia a fungovania svalov a nervov. Závisia od neho doslova všetky telesné systémy. Magnézium dodáva energiu a vytrvalosť, pôsobí proti kŕčom, zlepšuje kvalitu spánku, tlmí bolesti hlavy, zlepšuje kvalitu nechtov, vlasov a zubov, a okrem iného, tiež bráni vzniku močových kameňov.

 

Proti uchovávaniu a správnemu vstrebávaniu magnézia negatívne pôsobia vplyvy znečisteného prostredia, konzumácia alkoholu alebo kávy, fajčenie, užívanie hormonálnej antikoncepcie, antibiotík a tiež zvýšená spotreba rafinovaného cukru a bieleho pečiva. Aj preto je potrebné vybrať takú formu horčíka, ktorá zaručí čo najvyššiu vstrebateľnosť.

 

Veľmi efektívnou formou magnézia, ktorá pôsobí na viacerých úrovniach a môže ju užívať takmer každý, je Magnesium diglycinát, teda magnézium naviazané na aminokyselinu glycín. Označuje sa ako chelátová forma a jej využiteľnosť organizmom je zhruba 80 %, a to bez nežiaducich vedľajších účinkov. Minerálne cheláty sú pre ľudské telo prirodzenou formou minerálnej látky, a preto sú pre organizmus oveľa lepšie vstrebateľné než ostatné organické alebo anorganické formy minerálov. Tie môžu prechádzať tráviacou sústavou bez väčšieho využitia a z veľkej časti byť vylúčené. Minerálne cheláty sú naopak vstrebávané veľmi ľahko a rýchlo, pozitívne tak ovplyvňujú celkovú využiteľnosť minerálu a hlavne jeho účinnosť.

 

Chelátové formy magnézia nájdete aj v PLUS lekárňach. Jedným takýmto prípravkom je napr. výživový doplnok Magnesium chelate + B6 od spoločnosti Salutem Pharma. Ide o tekuté magnézium, ktoré zabezpečí rýchle vstrebávanie aj účinok. Obsahuje až 375 mg čistého magnézia.