Zdenka Predná

Dosiahla úspech v prvom ročníku speváckej súťaže Slovensko hľadá SuperStar, získala cenu Aurel 2005 v kategórii Objav roka a Zlatú platňu za predaj albumu Sunny Day. Zdenka Predná.

 

Prekvapilo ma, keď mi po oslovení na rozhovor Zdenka Predná napísala, že súhlasí a odpovie na otázky napriek tomu, že sa práve v tom čase nachádzala v Thajsku, kde dovolenkovala a natáčala nový videoklip. Napriek speváckym úspechom, ktoré dosiahla, zostáva stále nohami pevne na zemi a som rada, že práve my vám môžeme priniesť informácie nielen o jej najnovšom albume Amulet, ale aj o jej problémoch so sennou nádchou, potravinovou alergiou a o jej skúsenostiach s lekárnikmi.

 

Zdenka, v detstve Vás trápila senná nádcha, pred viac ako štyrmi rokmi sa k nej pridala aj potravinová alergia, no dnes už ste zdravá. Čo vám pomohlo vyliečiť sa z alergií?

Vyliečila som sa vďaka doktorovi M. Šuchovi, ktorý sa mi ozval sám, lebo niekde čítal, že sa trápim a bežná medicína mi nevedela pomôcť. Liečenie bolo zdĺhavé, navštevovala som ho takmer 2 roky, keď bolo veľmi zle aj 2-3-krát do týždňa. Liečba prebiehala na základe biorezonancie. Tiež som užívala rôzne homeopatiká. Veľmi mi tiež pomohol Pavol Bielik.

 

So sennou nádchou ste v podstate vyrástli, lieky a kortikoidy nezaberali?

Lieky na sennú nádchu som brala celé detstvo ako cukríky. Už ani nezaberali, bola som z nich ospalá. Aspoň, že sa mám na čo vyhovoriť, keď príde na tému sústredenie sa v škole 😊

Keď mi prvýkrát z jedla opuchli oči, dostala som na to kortikoidy, ktoré na chvíľu zabrali, no potom sa to vrátilo ešte horšie. Bola som celá opuchnutá a zúfalá.

Teraz vždy pred peľovou sezónou zbehnem k doktorovi na terapiu proti alergii na peľ a som v pokoji. Keď však kvôli mojej darebnosti nestihnem, prvou záchranou sú homeopatiká a taktiež sprej do nosa.

 

Ako často dnes navštevujete svojho lekára, chodíte na pravidelné kontroly?

Chodievam, keď je nejaký problém. Naposledy som sa s ním bola radiť ohľadom mojej cesty do Thajska. Dostala som kvapky a homeopatiká proti poštípaniu hmyzom.

Začali sme ich jesť už doma, prvé dni, keď sme dorazili do Thajska nám fungovali. No zvyšok som zabudla doma, to mu však radšej nepovieme 😊

Tiež keď mám problém, navštevujem svoju krstnú, ktorá je doktorka a je veľmi otvorená aj alternatívnej medicíne, čomu sa veľmi teším.

 

Stále musíte dodržiavať určité obmedzenia aj v jedle? Čítala som, že ste nemohli piť mlieko, alkohol, jesť čínske jedlá ani pokrmy prihrievané v mikrovlnnej rúre.

Absolútne nie hovorím mikrovlnke. Ak svoje deti máte radi, prosím, nezohrievajte im v nej jedlo. Mlieko nemôžem ani kvapku, ale v podstate mi nikdy ani nechutilo, takže pohoda. Problém stále ostáva pri morských a čínskych jedlách. Riadim sa heslom, všetko s mierou.

 

Keďže sme v časopise pre lekárnikov, spýtam sa aj na nich. Aké máte skúsenosti s lekárnikmi? Vždy vám dobre poradili, ak ste potrebovali pomôcť pri výbere určitého voľnopredajného lieku či výživového doplnku?

S lekárnikmi mám výborné skúsenosti. Zatiaľ vždy som narazila na ústretových, vzdelaných lekárnikov a lekárničky.

 

Ako sa staráte o svoje zdravie? Užívate v určitom období preventívne nejaké vitamíny či doplnky?

Snažím sa stravovať zdravo. Každé ráno sa snažím piť teplú vodu s citrónom. Nefajčím, nepijem. (Príležitostne 😊).

Celé je to o nastavení. Keď som v strese, mám veľa roboty, nestíham pravidelne jesť, takmer vždy sa to odrazí na zdravotnom stave. Keď mám čas, snažím si to vynahradiť.

Venujem sa sebe, cvičím, varím si zdravé jedlá, dávam si detoxikačné kúry, chodím do prírody. Keď je chrípková sezóna, presvedčím sama seba, že sa ma to netýka a šupnem si céčko 😊

 

Prejdime aj k vašej speváckej kariére, ktorú ste odštartovali v prvom ročníku súťaže Slovensko hľadá Superstar. Odvtedy ste prešli dlhý kus cesty, ako spomínate na svoje začiatky? Čo vás poháňalo vpred?

Bolo to takmer pred desiatimi rokmi. To je doba. Mám pocit, že to bolo nedávno. Na toto obdobie spomínam s láskou a pokorou.

To, čo sme zažili, bolo niečo neuveriteľné, ale som rada, že je to už preč. Mňa nič nepoháňalo 😊 Brala som to tak, ako to prišlo, snažila som sa prispôsobiť, ale veľké nádeje som si nerobila. Bolo to inšpirujúce obdobie.

 

Koncom minulého roka ste vydali Váš v poradí štvrtý album s názvom Amulet. Predtým to boli albumy Sunny Day, Zdenka Predná, Srdce z bubliny. Je Váš aktuálny album pre vás akýmsi amuletom?

Dá sa tak povedať. Amulet je moja srdcovka. Na albume sa podieľali ľudia, ktorých mám rada, hostia, ktorých tvorbu si vážim. Vlastne je to jediný album, na ktorom mám hostí.

Som rada, že ponuku na spoluprácu prijali Vojtech Dyk, Táňa Pauhofová, Jana Kirschner. Vždy sa teším zo spolupráce s chalanmi z LittleBeat, Milanom Adamcom, Zlokotom alebo Ideom.

Dokonca v jednej pesničke neplánovane spievajú aj moji kamaráti, za čo im veľmi ďakujem a pozdravujem, bol to veľmi príjemný nahrávací večer.

 

Po vypočutí nových skladieb sa mi v porovnaní s tými staršími zdalo, že sú také zrelšie. Akoby každý album, ktorý ste zatiaľ vytvorili, evokoval stav, v ktorom ste sa v určitom období svojho života nachádzali a stále sa posúvate dopredu. Naozaj vaše albumy odzrkadľujú vás samotnú?

Každým albumom sa snažím posúvať ďalej. Často sú pesničky o tom, čím si práve prechádzam. Sú to práve pocity a momentálne situácie, ktoré ma ovplyvňujú. Prichádzajú a odchádzajú, tak, ako dni a ľudia v mojom živote.

 

Po živote v Bratislave ste sa nakoniec rozhodli vrátiť naspäť do Banskej Štiavnice a svojmu rodnému mestu ste venovali aj videoklip k singlu Dýcham. Čím môže návštevníka vaše rodné mesto očariť?

Priznám sa, že som sa nejako vedome neplánovala vrátiť 😊 Proste ma to vtiahlo naspäť a basta. Čas tu plynie akosi inak. Tí citlivejší cítia zvláštnu magickú energiu.

To bude významnou minulosťou a kameňmi, ktoré Štiavnica ešte niekde ukrýva 😊 Cítim sa tu doma, milujem Štiavnickú prírodu, jazerá, kultúru, kaviarničky a mojich kamarátov, ktorí tu žijú.


Ďakujem veľmi pekne za rozhovor
😊

 

Ing. Zdenka Predná – vizitka

 • narodená 31. marca 1984 v Banskej Štiavnici
 • absolventka Technickej univerzity vo Zvolene (Fakulta Ekológie a environmentalistiky) v odbore krajinné inžinierstvo
 • 4. miesto v prvom ročníku speváckej súťaže Slovensko hľadá SuperStar
 • diskografia:
  2005 – Sunny Day
  2007 – Zdenka Predná
  2009 – Srdce z bubliny
  2013 – Amulet
 • prvý singel „Len ty smieš“ sa dlho držal na najvyšších priečkach rádií a niekoľko týždňov patril medzi najhranejšie skladby v rozhlasovom éteri.
 • rovnaký úspech zopakovala aj so svojím druhým singlom Vietor, ktorý naspievala so speváčkou Tinou.
 • získala cenu Aurel 2005 v kategórii Objav roka a Zlatú platňu za predaj albumu Sunny Day
 • Zdenka si texty k svojím singlom píše vo väčšej miere sama

 

 

Autor: Mgr. Ivana Murínová, publikované v odborno-informačnom mesačníku Lekárnik 4/2014, strana 46 – 48, rubrika: Rozhovor
Foto: archív Zdenky Prednej