Ondrej Kandráč a čo pre neho znamená šťastie

Ondrej Kandráč, Ondrej Kandráč a čo pre neho znamená šťastie

Skupina známa pod názvom Kandráčovci je neodmysliteľnou súčasťou pestrého hudobného sveta na Slovensku.

Túto hudobnú formáciu tvoria kmeňoví muzikanti: kontrabasista Martin Leško, akordeonista Milan Maťaš, cimbal, gitara, perkusie – Ľubomír Šebej a líder kapely – huslista a moderátor Ondrej Kandráč. PLUS LEKÁREŇ vám prináša rozhovor s lídrom skupiny, ktorý vám prezradí ako formácia vznikla, ktoré miesto je najlepšie na dovolenku a ako sa udržiavať fit, plný energie a dobrej nálady. V závere rozhovoru vám prezradí krásnu pravdu o tom, čo v živote znamená mať skutočné šťastie.

 

Ako sa „zrodili“ Kandráčovci?

V roku 2003 som začal pracovať ako hudobný redaktor v Slovenskom rozhlase v Košiciach. Vtedajší riaditeľ – Vlado Puchala sa rozhodol, že vznikne hudobné teleso, ktoré bude niesť moje meno. Tak  vznikla Ľudová hudba Ondreja Kandráča. Kedže sa mi po čase zdal tento názov príliš dlhý, skrátil som to na jednoduchší – Kandráčovci.

 

Na svojom konte máte desiatky tisíc predaných CD nosičov a ste aj rekordérmi v počte platinových platní. Povedzte nám, ako chutí úspech? Čo je zdrojom toho vášho?

Klamal by som, ak by som povedal, že to nie je príjemné. Všetko má však svoje plusy, aj mínusy.  Obrovská výhoda je, že úspech prichádzal postupne. Aj v hudbe platí – čím pomalšie stúpaš, tým pomalšie padáš. A čo je zdrojom úspechu? Nuž, tých faktorov je naozaj množstvo – od hudobného nadania, až po veľkú dávku šťastia. Zabudnúť však nemôžem ani na ľudí, ktorí nám od začiatku fandili,  kúpili si naše CD alebo lístok na koncert. Bez nich by sme boli iba „garážovou kapelou“…

 

Čo pripravujete v najbližšom období? Na čo sa môžu tešiť vaši fanúšikovia?

Je to množstvo koncertov po celom Slovensku. A priznám sa, že je toho tak veľa, že si v tejto chvíli  netrúfnem napísať kde presne. Všetko je však na našej internetovej stránke – a sem tam sa na ňu mrknem aj ja, aby som nejaký koncert nezmeškal ?

 

Ak na dovolenku, tak kam?

Ak Slovensko – tak kraj v Levočských vrchoch. To je miesto, kde dokážem absolútne vypnúť. Veľmi sme si s rodinou obľúbili aj jednu malú rybársku dedinku na ostrove Hvar v Chorvátsku. More však nie je podmienka. Pre mňa je dovolenka a relax všade tam, kde som so svojou manželkou Erikou a našimi dvomi nádhernými deťmi – malou Emkou a Ondríkom.

 

Ako sa udržiavate vo forme? Predsa len odohrať plný energie celý koncert, to nie je len tak.

Možností je veľa. Overené formy relaxu, ktoré využívam aj ja, sú príroda či šport. Veľmi rád však čas od času ochutnám dobré vínko, tradičné slovenské syry, či všelijaké kulinárske dobroty mojej  manželky.

 

Aký je váš vzťah k lekárom a lekárnikom? Necháte si poradiť od lekárnika pri výbere liekov?

Môj vzťah k lekárom a lekárnikom je nadštandardný ? Pravda je, že keď idem za nejakým mojím známym lekárom, najprv dlhú dobu „prekecáme“ a až v závere sa ma spýta obligátnu vetu – A čo ti vlastne je? Vtedy sa pozriem na hodinky a spokojne to ukončím – Nič vážne ?

Veľmi si vážim prácu mnohých lekárnikov. Zopár ich poznám aj u nás v Košiciach. Je fantastické s nimi čokoľvek odkonzultovať. Mnohokrát mi poradili veľmi fundovane. Živo sa pamätám na zápal hlasiviek pred jedným z koncertov – namiešali mi také „fajnotky“ (už ani neviem čo presne), že ma to za pol dňa postavilo na nohy. Hlas som mal mierne chrapľavý, diváci však ocenili môj „rockový sound“ ?

 

V chladnejšom období si pomáhame vitamínmi, čo pomáha vám v letných mesiacoch udržať sa fit?

Ja som už pred rokmi prišiel na chuť tradičnej fínskej saune. Nevynechám ju ani v letných mesiacoch. V kombinácii so športom a harmonickým životom je to asi to naj, čo môžeme pre naše telo urobiť. Ale aby som nebol príliš oficiálny – raz som sa jedného starého deda na východe pýtal: „Čo robíte, keď máte voľno?“ „Len tak ležím a rozmýšľam synu.“ „A čo robíte, keď nemáte voľno?“ „Len tak ležím.“ ?

Aby som to skrátil, každý má svoj spôsob relaxácie. Keď mu prospieva, nech ho praktizuje.

 

Čo by ste odkázali našim čitateľom na záver?

Aby sa snažili obklopiť takými osobami a situáciami, ktoré im prinášajú radosť a robia ich šťastnými.  Netreba za tým hľadať nič veľké, často sú to maličkosti, ktoré dokážu zmeniť život. A potom možno prídu na to, na čo som pred istým časom prišiel aj ja. Šťastie je vraj to, keď míňate obchody, lebo všetko máte, obchádzate lekárne, lebo ste zdraví a ponáhľate sa domov, lebo doma vás čakajú.

 

Autor: Mgr. Alexandra Pechová