Zabojujte s nádchou rýchlo

Pri ceste do práce stretnete niekoľko kýchajúcich ľudí, kolegyňa pri stole sa nevie odtrhnúť od balíčka vreckoviek a spolubývajúci začne pociťovať škrabanie v hrdle, oslabenie a podráždenie. Nemáte šancu! Kontakt s vírusmi spôsobí, že zápal nosovej sliznice po dvoch dňoch dostihne aj vás. Ako zmierniť príznaky nádchy? Čím ich liečiť? Existuje viacero osvedčených metód, ktoré sa oplatí použiť.

 

Nádcha je prenosným ochorením. Vírusy sa do zdravého organizmu dostanú v kvapkách tzv. kvapôčkovou infekciou. Stačí, že sa chorý objaví v tej istej miestnosti ako vy, alebo tam bol predtým. V takom prípade začnete pociťovať príznaky, ako napríklad: svrbenie v nose, celkové oslabenie, podráždenie. Následne sa rozšíria cievky nosovej sliznice, vznikne opuch nosovej sliznice a začnete mať ťažkosti s dýchaním nosom. Komplikuje vám to fungovanie a vykonávanie bežných činností počas dňa a negatívne ovplyvňuje zaspávanie a pokojný spánok v noci. V boji s vírusmi vám môžu pomôcť inhalácie rumančekového záparu, horúci kúpeľ alebo čaj s medom a zázvorom. Počas prvých dní infekcie treba zostať doma, aby sa telo rýchlo zbavilo „narušiteľov“. Nezabúdajte, že na začiatku choroby ste „prenášačmi infekcie“ a rýchlo môžete niekoho nakaziť.

 

Osvedčeným domácim liekom na nádchu je rozohriatie nôh horúcou vodou s kuchynskou soľou a kúpeľ s prídavkom mätového alebo eukalyptového oleja. Rovnako dôležitý pre posilnenie organizmu je aj odpočinok. Pred  spaním si natrite chodidlá gáfrovou masťou, obujte si hrubé vlnené ponožky a zabaľte sa do ďalšej deky, aby ste sa v noci vypotili.

 

Je vhodné zadovážiť si lieky, ktoré pomôžu uvoľniť dýchanie nosom a zmierniť príznaky nádchy.

 

Nosová roztoková aerodisperzia, napríklad OLYNTH 0,1 % alebo OLYNTH HA 0,1 % rýchlo uvoľňuje upchatý nos a vedľajšie nosové dutiny vďaka obsahu xylometazolínu a má dlhodobý účinok až 10 hodín. Liek OLYNTH HA 0,1 % navyše zvlhčuje nosovú sliznicu vďaka unikátnemu zloženiu 3 látok so zvhlčujúcim účinkom (kyselina hyalurónová vo forme sodnej soli, glycerol, sorbitol) a neobsahuje konzervačné látky, môže sa používať 1 rok po otvorení.

 

Lieky OLYNTH sú k dispozícii v 2 variantoch: OLYNTH 0,1 % pre dospelých a deti od 6 rokov a OLYNTH 0,05 % pre deti od 2 do 6 rokov. Žiadajte vo svojej PLUS lekárni.

 

Literatúra: P. Rapiejko, A. Lipiec, Podział nieżytów nosa, [v:] „Alergia”, 2013, nr 2, s. 6-8.
MAT/6372/12/2018, Držiteľ rozhodnutia o registrácii: McNeil Heatlhcare (Ireland) Limited, Írsko. Lokálny zástupca: Johnson & Johnson, s.r.o., Karaďžičova 12, 821 08 Bratislava.